Vincent van Gogh egyik leghíresebb festményét tudományos vizsgálatnak vetették alá, és kiderült, a Csillagos éj, amely az éjszakai égbolt vízióját mutatja be, a légköri turbulencia reális ábrázolása. Az égbolt szinte mozog a festményen, Van Gogh ecsetvonásai pedig tudományosan elemezhetők.
Az AIP Publishing által a Physics of Fluids folyóiratban megjelent tanulmányban kínai és francia kutatók elemezték a festő ecsetkezelését, és úgy tűnik, a festékfoltok nagysága döntő szerepet játszik.
Emellett megvizsgálták a festmény fénysűrűségét, a színek relatív fényességét, hogy reprezentálják a légköri turbulenciában jellemző kinetikus energiát.
A vásznon látható fényerőváltozásból párhuzamot tudtak vonni a festő vonásai és a valódi légköri rendszerek energiaáramlása között. A csapat a festmény 14 örvénylő alakzatának elemzésére összpontosított, hogy megtudja, a természetes turbulens áramlásokban megfigyelt energiaátviteli mintákat követik-e.
Konkrétan azt akarták látni, hogy a kép összhangban van-e Kolmogorov törvényével, az elmélettel, amely leírja, hogy turbulens légköri rendszerekben hogyan csökken a kinetikus energia. Az elemzés feltárta, hogy a Csillagos éj esetében valóban erről van szó.
Eszerint az örvénylő éjszakai égbolt ábrázolása ugyanazokat a szabályokat követi, mint amelyek a légkör mozgását szabályozzák.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/09/20/van-gogh-csillagos-ejszaka-tudomanyos-kutatas-turbulencia-/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!