A kő emlékhely Kr. e. 2620 és 2480 között épülhetett több szakaszban, de a központi nagy oltárkövet később, Kr. e. 2500 és 2020 között tették a helyére. A kőtömböket valószínűleg fasínek tetején csúszó faszánkókkal húzták oda hónapokig, rengeteg ember bevonásával. De miért végeztek ilyen hosszú és fáradságos munkát? Egy új elmélet szerint, hogy a közös munkával, a különböző régiókból származó kövekkel a sziget egységét mutassák és erősítsék az Európából egyre nagyobb számban érkező bevándorlókkal szemben.
Egy új tanulmány szerint a skót kőkörök és az angliai Salisbury-síkság déli peremén, Wiltshire-ben található Stonehenge közötti hasonlóságok arra utalnak, hogy a két egymástól távoli terület közötti kapcsolat szorosabb lehetett, mint eddig gondolták. Funkciójáról több ötlet is felmerült már csillagvizsgálótól elkezdve temetőn, gyógyító helyen át, de az a régészek szerint valószínű, hogy nem messze a műemléktől, Durrington Walls faluban nagy lakomákat rendeztek disznók, marhák leölésével.
Külföldi kövek
A nagy sziklák tetején lévő nagy homokkő lapok valószínűleg a wiltshire-i West Woodsból származnak. De a Stonehenge jellegzetes megjelenését jelentő magas sarsen kövek mellett találunk itt mintegy 80, „kékkőnek” nevezett követ is, amelyek kisebbek és vizesen kékes színűek. Ezek Craig Rhos-y-Felinből jöttek, a délnyugat-walesi Preseli-hegységből, de azt nem tudni, hogy kerültek Wiltshire-be.
Az oltárkő, a centrális nagy szikla Skócia északi részéről érkezhetett, a feltételezések szerint ezer kilométer távolságból. Ez a zöld homokkő nagyobb és eltérő anyagú, mint a többi kő. Az analízisek szerint hasonló az északkelet-skóciai Orkádiai-medence régi vörös homokkövéhez. 95 százalékos valószínűséggel innen, az Invernesst, Thursot, Orkney-t és Shetlandet érintő régióból származhat. Talán – és ennek igen nagy a valószínűsége – az észak-skóciai neolitikus népek hozták ajándékként a délieknek. Szövetségük megerősítése miatt, vagy Stonehenge közös építése maga volt az egység megerősítése a közös munka révén.
Funkcióhipotézisek
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/12/20/stonehenge-rejtely-poltika-ido-meres/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!