Forrong a világ, háborúk, fenyegető válságok, erre most megérkezett a legújabb vegyi fegyver, amely lángba boríthatja a világot: a Pepper X. Már augusztusban végén rebesgették, hogy elkészült, de csak a napokban mutatták be a közönségnek. Ereje másfélszeresen múlja felül bombasztikus elődjét, a Carolina Reaperét, pedig már az is annyira pusztító volt, hogy 2013 óta nem akadt kihívója. Az a legkevesebb, hogy könnyeket fakaszt a szemekből, mivel olyan brutális tűzrobbanást okoz, hogy az ember úgy érzi, mintha eleven elégne. Nem csoda, hogy hosszú évek gyötrő kiképzése szükséges a védekezéshez, és csakis a legfelkészültebbek és legelszántabbak nézhetnek szembe a világbajnok csilipaprikával.
Már az 1990-es évektől elkezdődött a csilipaprikák fegyverkezési versenye, amely arról szól, ki tudja a legerősebb fajtát megalkotni. A célkeresztben az erősség érzéséért felelős kapszaicin nevű alkaloidavegyület fokozása áll. Rekordok sora született és dőlt meg az évek során, a most pályára lépő Pepper X azonban mindent visz, és letaszította az egykori legendát, Vörös Savinát (egy habanerofajtát) a legcsípősebb 10-ek ranglistájáról, pedig nem volt nála brutálisabb csili 1994 és 2006 között sehol a világon.
A Pepper X alkotója ugyanaz az amerikai csilinemesítő, Ed Currie, aki a Carolina Reaperrel is meglepetést okozott, azaz most saját magát előzte meg az élen. Már az eddigi világbajnoknak is irdatlan volt az ereje (1,6-2 millió Scoville-érték, részletek a keretes írásban), a trónra lépő azonban 2,7 millió Scoville-értékű erősségével olyan magasra tette a lécet, hogy úgy tűnik, jó ideig semmi sem fenyegeti a Guinness-rekordját. (9:48-tól a mester három profival együtt megkóstolja a méregzsákot. Mindenki egy-egy egész darabot. A hatás nem marad el.)
A kérdés csak az: mi végre ez a kíméletlen kapszaicinháború? Hiszen az égető dózis miatt önmagukban amúgy is fogyaszthatatlanok mind, és már a ranglista többi csilijét is csak talpig vegyvédelmi ruhában, légzőkészülékkel érdemes felnyitni. Nyilván a világ legerősebb paprikája cím dicsősége miatt, és persze azért is, mert hírnevükért a velük feltüzelt szószokat viszik, mint a cukrot.
Így mérik a csípősséget
Sokan kísérleteztek a kapszaicin mérésével, de elsőként Wilbur Scoville amerikai kémikus dolgozott ki használható eljárást 1912-ben. A paprikából oldatot készítettek, majd addig hígították vízzel, amíg a tesztelők már nem éreztek csípősséget. A legtüzesebb magyar hegyes erős paprikák oldatát például körülbelül 2500-szorosára kellene hígítani. Azaz a Scoville-féle csípősségi egysége (Scoville heat unit, SHU) 2500. Mivel szubjektív érzéseken alapul a módszer, ezért kissé pontatlan. Ennek ellenére ma is Scoville-értékkel adják meg a paprikák erősségét.
Cseresznyepaprika 100-500
Erős Pista 1000
Hegyes erős 1500-2500
Tabasco (normál) 2500-5000
Jalapeno 2500-8000
Serrano 10 000 – 23 000
Cayenne-i paprika (Cayenne bors) 30 000 – 50 000
Habanero Chile 100 e – 350 e
Vörös Savina (Habanero) 350 e – 577 e
Naga Jolokia 1 millió
Dorset Naga 1,5 millió
Carolina Reaper 1,6 – 2 millió
Pepper X 2,7 millió
Elhiteti velünk, hogy égünk
Egyáltalán nem kell azonban nehézsúlyú méregzsákokkal megküzdenünk azért, hogy könnybe lábadjon a szemünk, tragikus hirtelenséggel leizzadjunk, és elkezdjünk levegő után kapkodni. Elég hozzá egy darab cseresznyepaprika, hegyes erős vagy egy kanálnyi Erős Pista, máris a legtöbben garantáltan elvörösödünk, magunk elé meredünk, majd fölpattanunk, vadul köhögünk és csuklunk, kimeresztett szemekkel hebegünk-habogunk. […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!