Milyen munkahelyen dolgozik, eltűrik az ideggyenge kolléga káromkodását, vagy 100 forintosokat kell dobálni egy perselybe, ha kicsúszik a száján valami csúnya? Ez utóbbi nagy előnye, hogy ha szorgalmasan ideges a munkatárs, akkor akár egy karácsonyi vacsora is kisülhet a dologból, ha viszont toleráns az iroda/üzem/kereskedelmi egység, akkor csak egymásban növeljük a feszültséget, de pénzünk nem lesz a szutykos szájú munkatársból.
Tavaly egy LinkedIn-felmérés is készült a káromkodásról, és a résztvevők 30 százaléka beismerte, hogy folyamatosan káromkodik a munkahelyén. Egy másik tanulmány szerint egy átlagos brit munkaerő naponta tizenegy szitokszót hall. De nincs erre valami szabályozás vajon, hogy mennyi káromkodás megengedett munkahelyen?
Az Independent szakértőket toborzott és megkérdezte. Alex Gapud kulturális antropológus szerint a káromkodások használata vagy ezek elutasítása tükrözi az ember normáit, értékeit és attitűdjét egy adott időben és helyen. De ez nem merev, változhat, hogy mit tekintünk sértőnek vagy közönségesnek, és ez napjainkban megfigyelhető is, bármilyen nyelvet is vizsgálunk, a káromkodások át- meg átszövik a nyelvet sokkal erősebben, mint régen.
Az élőbeszédben feltétlenül.
Ez a lazább nyelvi attitűd megjelenik a munkahelyen is, amit segített a munkakultúra megváltozása, a home office például. Fellazult az éles határ az otthon és a munkahely között.
De a káromkodás nem csak a durvaság szinonimája, jelentheti a fesztelen, intimebb légkör meglétét is, kényelmet, szabadságot. Azonban a főnökkel jobb, ha nem bratyizunk így, a határokat nem szabad átlépni, mert a túlzásba vitt káromkodás agressziót is sugározhat, ellenségeskedést, és nem […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/11/20/karomkodas-munkahely-szabaly-etikett/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!