Az új világrend küszöbén? címmel tartottak sajtónyilvános háttérbeszélgetést kedd este a Scruton Bisztróban, ahol Gerhardt Máté Mráz Ágoston Sámuellel, a Nézőpont Intézet vezetőjével és Schiffer András ügyvéddel beszélgetett a világpolitika számos területén történt közelmúltbeli változásokról.
Ezek voltak a legfőbb napirendi pontok, de előkerült Donald Trump visszatérése, a német választások eredményei, a lassan harmadik éve tomboló orosz–ukrán háború, a Közel-Kelet feszültségei és más globális kihívások is, amelyek mind új helyzeteket teremtenek. Hogyan reagálhat Európa a változásokra, és milyen irányba haladhat Magyarország a geopolitikai térképen? Erre keresték a válaszokat.
„A zöldek takarodjanak”
A beszélgetést az előrehozott német választással kezdték a felek, Mráz Ágoston Sámuel arról fejtette ki a véleményét, hogy várakozásai szerint Friedrich Merz lesz a választások győztese, hiszen nagyon sok szavazatot elvitt már az AfD, így Merz egy nagykoalíció élén vezeti az országot a szociáldemokratákkal közösen.
Mivel a CDU lesz a jobb helyezett, ezért ő fogja a kancellárt adni
– vélte Mráz. A gazdaságpolitikában és a migrációs politikában is nagy változásokat vár, viszont szerinte nem ismerik el egy csapásra, hogy „Orbán Viktornak volt igaza”. Viszont Merz „háborúpárti”, aki Taurus-rakétákkal is támogatná Ukrajnát, szóval magyar szempontból vegyes a kép.
Schiffer András szerint a választás tétje, hogy továbbra is a Goldman Sachsból lehet-e továbbra is irányítani a német gazdaságpolitikát, vagy jön Merz, és ezen változtat. Németország kilátásai most a legrosszabbak 1949 óta, ezért a rendszerpártok és a rendszeren kívüli pártoknak az aránya „befagyott 65–35-re”. Véleménye szerint ez lehetetlen, ilyen pesszimista környezetben nem fagyhat be ennyire a pártok aránya, de mindenképpen koalícióra lesz szükség.
Ha az AfD feljön olyan 25 százalékra, akkor nagyon könnyen az osztrák forgatókönyv érvényesülhet, és a CDU az AfD-vel tárgyalásokat kezdeményez a kormányalakításra. Számukra a legfontosabb, hogy
a zöldek takarodjanak az útból.
Mráz szerint változik a német politika, de nem ért egyet Schifferrel, az AfD megerősödését még nem teszi 2025-re. Szerinte előbb lesz hármas koalíció a rendszerpártoknál, semmint hogy odaengednék az AfD-t a tárgyalások közelébe – hiába mondta be Friedrich Merz, hogy „nem zavarja, ha az AfD is megszavazza a szigorúbb migrációs politikáját”. Merznek csak a szociáldemokratákkal való közösködés maradt, viszont a bajor miniszterelnök nem támogatná ebben, ezért ha nem jön össze a nagykoalíció, akkor bajban lehetnek.

Schiffer András szerint Elon Musk „észosztása” Németországban eléggé felháborító, hiszen semmi felhatalmazása nincs erre. Másrészt szerinte az AfD „nácizása” eléggé groteszk, miközben Alice Weidelék hasonló gazdaságpolitikát vinnének, mint a Patriótáknál a társaik, mint Le Pen vagy éppen Donald Trump. Szerinte ha egy protestpárt ennyire megnő, abból semmi jó nem származik, főleg, hogy az amerikai politikai elit is őket támogatja.
„Donald Trump elhajtja Ursula von der Leyent”
A Nézőpont Intézet vezetője arról beszélt, hogy 1945 óta a háborúk megvívásához szükséges ereje nincs a német hadseregnek, ráadásul parlamentáris irányítással működik, tehát „nem komoly ez a német hadsereg, nem fog az oroszok ellen vonulni”. Ennélfogva a valós kérdés az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban, hogy Donald Trump valóban békét teremt-e. Emiatt pedig az építőipari beruházások és a fegyvereladások lesznek a legnagyobb üzletek Ukrajnában, de békefenntartó katonák (franciák, németek) is érkeznek, ha megkötik a békét. A kérdés, hogy amerikai katonák érkeznek-e Ukrajnába.
Egy Merz-kormány sem lenne a háború mellett, de mindenki azt várja, hogy addigra Amerika elintézi ezt a háborút
– véli Mráz.
Schiffer szerint felnőtt egy olyan generáció, amely egy az egyben amerikanizált világban és kultúrában nőtt fel, miközben az európai politikai színtéren nincsenek megjegyezhető nevek és karakterek – ez pedig hatványozottan igaz Németországra. Szerinte az európai nagyipart a globális tőke „teljes egészében megette”, tehát nem véletlen, hogy mindenki Amerikára vár.
Mráz Ágoston Sámuel azt mondta, már Biden adminisztrációja is baleknak tekintette az Európai Uniót, de a Trump-adminisztráció erre még rátesz egy lapáttal. Nem véletlenül mondta, hogy „Grönlandot ide”, ez csak a kezdet. Véleménye szerint Trump nem csinálja meg, hogy az amerikaiak pénzét Ukrajnában elégesse, csak a saját érdekeit nézi. „Vajon mit fog mondani neki Von der Leyen? »Donald, kéne 100 millió dollár«.” Donald Trump meg elhajtja
kőkeményen, kegyetlenül és szívósan, ahogy egy üzletember teszi.
Hozzátette, nagy a baj, hiszen a NATO- és EU-tagság csak „bla-bla-bla”, a lényeg az lesz, hogy az amerikai érdek maximum a fegyvereladás, semmi más ebben a háborúban.
Schiffer azt tette hozzá, hogy a volt monarchia területén kialakulhat egy olyan karéj (Horvátország, Szlovákia, Magyarország, Csehország, Ausztria), amely akár ellent tud állni Brüsszelnek. De arról is beszélt, hogy „a derék progresszíveknek” van elég bajuk ezen kívül is, hiszen a globális helyzet nem annyira kedvező, hogy a régi „kavarási tevékenységüknek” továbbra is hódolhassanak.

„Hazaáruló stratégia”
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!