Se szeri, se száma a tanulmányoknak, amik már bizonyították, mennyi pozitívummal jár egy négylábú barát. Egy 2023-as vizsgálat mutatta meg, hogy a felnőttek stresszhormon kortizol szintje már 5-20 perces kutyás együttlét után is csökken, abban az esetben is, ha a kutya nem igazi barátunk, csak egy idegen.
Az ebek befolyásolják a szívritmusunk, sőt, a sajátjukat is, jó hatással vannak például a szívfrekvencia-variabilitására. Ez azt jelenti, hogy egy négylábú jelenlétében változékonyabb lesz a szívfrekvenciánk, vagyis a szív képes követni a szervezet keringési szükségleteit, rugalmas és alkalmazkodó képes. A legszebb a kutya-ember hatásokban az, hogy ami pozitívan hat az emberekre, az a kutyát ugyanígy befolyásolja. Ők is boldogabbak lesznek, ha kölcsönhatásba lépnek egy emberrel.
Ha kutya van, szerelem van
Az American Heart Association metaanalízise szerint a kutyatartás jelentősen csökkenti a szívroham kockázatát és/vagy a korai halál rizikóját egyedül élők esetében. A kutyás élet visszaszorítja a krónikus betegségek kialakulásának esélyét, és az ebtulajdonosok kisebb valószínűséggel halnak meg szívrohamban vagy szélütésben. A kötelező séták jótékony hatása, hogy apasztják a cukorbetegség és az elhízás előfordulásának esélyét, növelik a szociális interakciókat („jaj de cuki, milyen fajta?”).
a kutyás háztartásokban Csökken a stressz és a vérnyomás, mert a kutya látása, érintése, hallása boldogsággal tölti fel a szervezetet – kivéve persze a macskákét.
Egy svéd tanulmányban 182 000 szívrohamon és 155 000 szélütésen átesett embert vizsgáltak. Összehasonlították a kutyával élő magányosokat és a kutya nélkül élőket, kiderült, hogy 33 százalékkal kisebb volt a szívroham kockázata a kutyásoknál. Akiknek volt kutyájuk, de családjuk is, 15 százalékkal csökkent ez a rizikó. Hasonló arányokat fedeztek fel az agyvérzés után.
Abban az óriás analízisben, amiben több mint 3,8 millió embert vizsgáltak, kiderült, hogy a kutyatulajdonosoknál
- 24 százalékkal csökkent a korai halál kockázata,
- 31 százalékkal a szív- és érrendszeri problémák miatti halálozás rizikója,
- és 65 százalékkal a szívroham utáni halálozás kockázata.
Kilenc éve egy japán tanulmány hívta fel a figyelmet az oxitocin és a kutyák kapcsolatára, eszerint a szeretethormonnak is nevezett oxitocin az emberben és a kutyában is megnő, ha interakcióba lépnek. Ezt akár már a szemkontaktus is kiválthatja, ha összezárják őket – igen, ez olyan, mint a szerelem. A téma egyik legnagyobb szakértője, Takefumi Kikusui, két éve azt […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/10/03/kutya-egeszseg-oxitocin-stressz-szivbetegseg-gyerek/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!