2025. március 13., csütörtökMa Krisztián, Ajtony napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 367,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
2025.03.13. Krisztián, Ajtony Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 367,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Úgy veszik a magyarok a használt autót, mint a cukrot

Hirdetés

Úgy veszik a magyarok a használt autót, mint a cukrot

A hazai használtautó-piacon közel 457 ezer személygépkocsi cserélt gazdát az első félévben – a DataHouse előzetes adatai szerint. Ez az érték 12,4 százalékkal haladja meg a tavalyi első félév volumenét. A JóAutók.hu várakozása szerint jelentős az esély arra, hogy éves szinten megdől a használtautó-piac forgalmának 2022-ben elért 825 ezres csúcsa.

„Minden idők legnagyobb első féléves forgalmát bonyolította a belföldi autópiac idén – kommentálta az adatközlést Halász Bertalan, a JóAutók.hu vezérigazgatója. „Tekintettel arra, hogy a második félév forgalma szinte minden évben meg szokta haladni az első féléves szinteket (ettől eltérően csak két éve alakult a forgalom), komoly esély van rá, hogy 2024-ben éves szinten is rekordmennyiségű személyautó cserél majd gazdát Magyarországon” – véli a vezérigazgató.

A soha nem látott piaci aktivitás mögött több tényező együttes hatása húzódik. Egyrészt

Hirdetés

folyamatosan növekszik a belföldi személyautó-állomány. Tavaly év végén ez az érték már közelítette a 4,2 milliós határt, ami több mint 14 százalékkal magasabb az öt évvel korábbi szintnél.

Több autóból szokványos piaci körülmények között is több jármű cserél gazdát.

Ezúttal azonban meghatározó szerepe van egyedi tényezőknek is.

A lakosság egy része a jövedelmi helyzetének lassú rendeződése nyomán most pótolja az előző években elmaradt autóbeszerzéseit.

Ezt a pótlást a használtautó-import az elmúlt időszakban kevésbé volt képes kielégíteni, mivel Nyugat-Európában ebben a szegmensben jelentős áremelkedés zajlott le, az árakat pedig tovább emelte a 400 forint közelében tartózkodó euróárfolyam is. Az érdeklődők figyelme ezért a korábbiaknál fokozottabban összpontosult a hazai piacra, ami a használt autók körében megugró adásvételt generál.

Eljött a várva várt fordulat: újra csökkennek a használt autók árai

Három év drágulás után most a vevőknek kedvez a piac.

A magyarországi használtautó-piacon leggyakrabban alsó-középkategóriás személyautók, illetve kisautók cserélnek gazdát, előbbieknek 29, utóbbiaknak 22 százalék volt az aránya az első hat hónapban. Az alsó-középkategória legnépszerűbb modelljei az Opel Astra, a Ford Focus, a Volkswagen Golf, és a Skoda Octavia. A kisautók listáját magasan a Suzuki Swift vezeti, amelyet az Opel Corsa és a Volkswagen Polo követnek. A leggyakoribb tíz modell között a felső-középkategória a Volkswagen Passattal, a BMW 3-as szériával, valamint az idén szintén az első tíz modell közé kapaszkodó Audi A4-gyel képviselteti magát.

A használtautó-piac pörgése egyébként kevéssé örvendetes, a magyar gépjárműállomány átlagéletkora rendkívül magas, a javuláshoz arra lenne szükség, hogy legyen fizetőképes kereslet az új autókra.

Közel 16 éves már egy átlagos magyar autó

Amíg érdemben nem javul az új autók eladása itthon, addig nem is lesz jobb a helyzet.

Forrás:
http://hvg.hu/gazdasag/20240719_Ugy-veszik-a-magyarok-a-hasznalt-autot-mint-a-cukrot#rss

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Veszélyes vágyálmok terjednek, így vágtatnánk az államcsőd felé

A Magyar Szocialista Párt, a Demokratikus Koalíció, a Jobbik és a Momentum után már a …