Régóta vizsgálatok és viták tárgya a férfi és a női agy különbözősége, mert az nyilvánvaló, hogy a focit, a cicákat vagy a sört nem ugyanúgy szereti a két nem, de vajon az agy szerkezetében lenne ezeknek az eltérő preferenciának a kulcsa? Nemcsak ilyen triviális/populáris szempontból lenne fontos tudnunk a választ, hanem azért is, mert az elme betegségei, a neurológiai problémák és a pszichiátriai rendellenességek szintén eltérők a két nemnél. Kérdés, hogy a differenciák vajon a biológiának vagy a környezetnek köszönhetők-e.
Napjainkban a mesterséges intelligencia segítségével könnyebb a férfi és a női agy, pontosabban a sejtszerkezet és az idegi áramkörök vizsgálata. Ezek látnak el fontos feladatokat a kognitív folyamatokban, az észleléstől a mozgáson át az érzelmi szabályozásig. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy van különbség a női és férfi agy szerkezetében, amik születésünktől kezdve jelen lehetnek, állatos kutatásokból pedig az derült ki, hogy az agysejtek molekuláris szintű működésében van eltérés.
Kondíció vagy születési sajátosság
A férfiak állítólag jobban teljesítenek a térbeli képességeket vizsgáló teszteken, míg a nők ügyesebben értelmezik az arckifejezéseket, de vajon nem azért, mert őket érzelmekre kondicionálja a család és a gyermeknevelés?
Nehéz megállapítani, hogy a nemi különbségek mennyire társadalmi vagy környezeti eredetűek.
A betegségek előfordulásaiban is vannak eltérések: a gyengébb nemnél gyakrabban fordul elő depresszió és migrén, a férfiaknál nagyobb a skizofrénia, a Parkinson-kór és az autizmus előfordulásának aránya.
MRI segítségével az agykutatók finom nemi különbségeket fedeztek fel a különböző agyi struktúrák méretében, alakjában és vastagságában, az agy különböző részeit összekötő hálózatokban. Ha viszont a férfiak és nők egyébként is meglévő méretkülönbségeire (magasság, súly) gondolunk, ezek szinte elhanyagolhatók.
A férfiak agya születéskor átlagosan 6 százalékkal nagyobb, mint a nőké, és felnőttkorukra ez az eltérés 11 százalék lesz. Logikus is, mert az átlagos agyméret az átlagos testmérettel együtt nő.
Azonban olyan eltérésekre is találtak példát, amik nem arányosak a testmérettel. Több mint 40 ezer felnőtt agyi MRI-adatai alapján kiderült, hogy különbözik a hippokampusz, a törzsducterület és a talamusz mérete. A nőknél például a jutalomközpont egy része és a hippokampusz memóriával összefüggő helye. Az egyes nemeknél látható mérettartományok nagyrészt átfedik egymást, úgyhogy nem biztos, hogy ez magyarázza a nők és férfiak megismerési különbségeit vagy hasonlóságait. Lehet, hogy az agy eltérései ellensúlyozzák a hormonok és a genetika különbségeit.
Új eljárások a mikroszintekre
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!