Amíg 2021-ben még 12,4 milliárdos veszteséggel zárta az évet a Nitrogénművek Zrt., idén 30 milliárd forint feletti nyereséget könyvelhetett el – derült ki a műtrágyagyártó cég éves beszámolójából.
A pétfürdői műtrágyagyártó vállalat az értékesítés nettó árbevételét a 2021-es 145,8 milliárd forintos szintről 182,2 milliárdra növelte 2022-ben.
A cég profitja is meglódult, az adózás utáni eredménye 30,6 milliárdra duzzadt, holott 2021-ben még 12,4 milliárdos veszteséggel zárta az évet.
A 2021-es nagy veszteség mögött a megugró gázárak állhattak, erre enged következtetni a pénzügyi műveletek eredménye sor, mely a 2020-as mínusz 12,9 milliárd forintról 2021-re mínusz 23,1 milliárdra nőtt, ezen belül a földgázügyletekre fordított összeg a 2020-as 2,4 milliárdról 2021-re ennek nyolcszorosára, 19 milliárd forintra ugrott.
Egy évvel később, 2022-ben is még érezhető volt a magas gázár eredményromboló hatása, azonban a pénzügyi műveletek sor mínusz 6,5 milliárdra csökkent, a határidős földgázügyletek ráfordításai sor jelentősen, 829 millió forintra zsugorodott. Ez valószínűleg az előre tervezésnek, a termelési leállásoknak és a kényszerszünet alatt végrehajtott fejlesztéseknek köszönhető.
Szorult helyzetbe került a műtrágya szektor
Az orosz–ukrán konfliktus nehéz helyzetbe hozta az egész szektort és a Nitrogénműveket is. A 2022. február 24-én kirobbant háború hatására a földgázárak az év eleji szinthez képest másfélszeresére ugrottak, és az energiaellátás is kérdésessé vált. Így már nemcsak az aszály sújtotta, jövedelemhiánytól szenvedő gazdák aggódtak a műtrágyaellátás és a várható árak miatt, hanem maguk a gyártók, sőt a várható éhínség nyomán fellépő politikai instabilitási és migrációs problémák miatt már a politikusok és az ENSZ is.
A legtöbb gyár leállította vagy radikálisan csökkentette a termelést, a műtrágyagyártás ugyanis az energiaintenzív iparágak közé tartozik, az előállítás költségeiben körülbelül 70 százalékot tesz ki a földgáz.
A mezőgazdaság működésének piaci alapjait is beláthatatlan módon befolyásoló kormányzati döntések tovább növelték a működési kockázatainkat, így társaságunk ammóniatermelése átmenetileg leállításra került 2022. március 8-án
– írta a cég az éves beszámoló kiegészítő mellékletében. A dokumentumból kiderül, hogy március 31-én újraindult a a Nitrogénművek, azonban az év során hol műszaki problémák, hol piaci okok miatt a termelés átmenetileg szünetelt – összesen 202 napon tartottak kényszerpihenőt, 2022. december 19. óta azonban folyamatos a termelés.
Az energiaválság nemcsak az uniós műtrágyaipart, majd az áremelések átgyűrűzésével az
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!