Pszichológusok vizsgálataiból derült ki, hogy az őszinte kíváncsiság csökkenti az agressziót, az intimitással korrelál, megnyit minket mások felé és jobb válaszokat eredményez a többiek irányába. Úgy tűnik, az egyik legjobb kommunikációs stratégia nem a határok meghúzása, a hallgatás, a tárgyalás, hanem a kíváncsiság, amivel a többiek felé fordulunk. Az egyik leghatásosabb kapcsolatépítő stratégiává lépett ugyanis elő. Az élet minden területén hatásosnak bizonyult, ahogy Todd Kashdan és munkatársai kutatásukban kimutatták.
Őszinte kérdések
A kíváncsiság korrelál a csökkenő agresszióval, mert odafigyelünk a másikra, meghalljuk és így nem vonunk le elhamarkodott következtetéseket, nem dühből reagálunk és nincsenek hirtelen előítéleteink sem. Ezek a negatív értékítéletet hordozó sztereotípiák kikerülhetőek, ha a másik helyébe képzeljük magunkat. Ha megértjük, a másik miért viselkedik úgy, ahogy, akkor nem leszünk előítéletesek sem.
Ha figyelmesen hallgatok, befogadom az információt, és közben magamat is vizsgálom, hogy ne alkossak hirtelen ítéletet információ hiányában, akkor empatikusabb is leszek. Ez az alapja a mentalizációnak is. Tudatosítjuk, mit gondolunk, érzünk, cselekszünk az adott pillanatban.
Egy korábbi tanulmány azt vizsgálta, hogy a kíváncsiság hogy befolyásolja az intimitást és kiderült,
aki kiváncsibb, intimebb kapcsolatba kerülhet másokkal, közvetlenebb kapcsolatokat tud kialakítani.
Új kapcsolatokra is sarkall és mélyebb kötődéseket eredményezhet az őszinte érdeklődés.
Ha ellenséges a másik vagy a helyzet kényelmetlen számunkra, a kíváncsiság akkor is kihúzhat a bajból: hatékonyabban tudunk segítségével reagálni. Sokszor nem értjük, miért viselkedik a másik úgy, ahogy, ami nekünk nem tetszik, sőt, egyenesen „bunkónak” vagy neveletlennek titulálnánk. Hacsak nem vagyunk kíváncsiak, mert akkor inkább csak érdeklődve fordulunk felé, hogy mit is művel és miért.
A kíváncsiság tanulható
De vajon növelhető-e a kíváncsiság? Mi van, ha valaki egyáltalán nem született kíváncsinak? Akkor is trenírozhatja rá magát, tudatosan kezdhet kérdezgetni a másiktól, a többiektől. Célszerű, ha […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/08/24/kivancsisag-eloitelet-intimitas-pszichologia/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!