Michel Houellebecq a kortárs francia irodalom talán legmegosztóbb szerzője. Kivételes tehetsége vitathatatlan, több ezren rajonganak érte. A kötetei számos nyelvre lefordítva, évente több millió példányban kelnek el, ám sokan vannak, akik finoman fogalmazva sem szimpatizálnak vele.
Karakterei ugyanis tabukat döntögetnek, s számos témában politikailag inkorrekt és gyakran felháborító gondolatokat fogalmaznak meg – a bevándorlástól egészen a női szerepekig. Ám nemcsak a szereplői provokálnak, és keltenek óriási felháborodást, hanem az interjúkban ő maga is. Időnként nehéz eldönteni, valóban komolyan gondolja-e, amit mond, vagy egyszerűen önmagát szórakoztatja.
Azt hitte, hogy Ukrajna orosz
A közelmúltban a Financial Times újságírója, Magdalena Miecznicka készített vele interjút egy vacsoraasztal mellett. A kitűnő riportban elhangzottak azonban sokaknál kiverték a biztosítékot. Például az a rész, amikor az újságíró szóba hozta Houellebecq 2019-es esszéjét, amelyben Donald Trumpot jó elnöknek nevezte, majd arról kérdezte, hogy szurkol-e neki az idei, vagyis a 2024-es amerikai választáson is. A francia sikerszerző igennel felelt, és hozzátette, hogy „Trump nem indított háborút”.
Miecznicka ekkor visszakérdezett, mi van, ha (Donald Trump) felhagy Ukrajna támogatásával. „Ez jó” – reagált Houellebecq, mire az újságíró megjegyezte, hogy az ukránok a saját területüket akarják felszabadítani.
Amikor elkezdődött a háború, meglepődtem, mert azt hittem, Ukrajna az oroszoké. Amúgy meg jobb, ha a természet halad a maga útján
– fogalmazott a francia szerző, megjegyezve, hogy a hatalom szellemének ad igazat. „Katasztrófa, hogy vannak olyan emberek, akiknek humanitárius elképzeléseik vannak. Ez nem működik, a motiváció is kétséges.”
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!