A karácsonyi ünnepek alatt is folytatódtak az amerikai–ukrán, valamint az amerikai–orosz egyeztetések a lehetséges ukrajnai béketeremtésről. Ennek kapcsán az Axios úgy értesült, hogy Donald Trump amerikai elnök vasárnap fogadhatja ukrán kollégáját, Volodimir Zelenszkijt a Fehér Házban – Trump korábban azt nyilatkozta, csak akkor hajlandó találkozni személyesen az ukrán vezetővel, ha a megállapodás már közeli lehet.
A lapnak ukrán tisztségviselők arról beszéltek, a találkozó vasárnap lehetséges, ugyanakkor a Fehér Ház még nem reagált a lap megkeresésére.
Az Axiosnak amerikai tisztségviselők arról számoltak be, Zelenszkij főtárgyalójával, Rusztem Umerovval és az orosz Kiril Dimitirjevvel is pozitív és konstruktív tárgyalásokat folytattak.
A lehető legmesszebbre jutottunk az oroszokkal és az ukránokkal. Az elmúlt két hétben nagyobb előrelépést tettünk, mint az elmúlt évben. A kapuba akarjuk tolni a labdát, amihez jó irányba haladunk
– mondta az amerikai tisztviselő a lapnak.
A legfőbb kérdés Donbasz, de Putyin már nyitott lehet a tűzszünetre
A lap megjegyzi, hogy a tárgyalások karácsonykor is folytatódtak, és az amerikaiak az ukránokról leginkább a háború utáni biztonsági garanciákról esett szó, amikről sikerült is a feleknek megállapodniuk. Eszerint Ukrajna a háborút követően a NATO ötödik cikkelyéhez hasonló biztonsági garanciát élvez majd az Egyesült Államoktól és az európai országoktól, azaz ha Ukrajnát ismét megtámadnák, akkor azt ezek az országok úgy értelmezik, mintha őket is támadás érte volna. A biztonsági garancia ugyanakkor érvénytelenné válik, amennyiben az első támadást Kijev hajtaná végre.
Zelenszkij a tárgyalásokat úgy kommentálta pénteken riportereknek,
A nap 24 órájában, a hét minden napján azon dolgozunk, hogy közelebb hozzuk az Ukrajna elleni brutális orosz háború végét, és hogy minden dokumentum és lépés realisztikus, hatékony és megbízható legyen. Remélem, hogy a mai karácsonyi megállapodások és a megvitatott ötletek hasznosnak […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!