Az 59 éves Daniela Gazzano egyetlen izmát mozgatja, így kommunikál a külvilággal hosszú évek óta. Úgy beszélnek róla az olasz lapok, mint az anya, aki húsz éve „a szemével beszél”. Erőfeszítései elismeréséül a köztársasági elnök az Olasz Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével tüntette ki őt.
Daniela korábban óvónőként dolgozott a Calizzano nevű településen. 2005. augusztus 27-én, éjfél után nem sokkal éppen megszülte második gyermekét, Camillát, amikor agyvérzést kapott a kórházban.
Férje, Luigi Ferraro még azelőtt a kórházba ért, hogy felesége kómába esett volna. Danielát azonnal megműtötték, de az orvosok kevés reményt adtak a felépülésre. Daniela azonban reagált a kezelésekre: bár mozdulatlan maradt, képes volt önmagától lélegezni.
Saját kódrendszert fejlesztett ki a família
Az orvostudományt bezártságszindrómának (vagy locked-in szindrómának) nevezi azt az állapotot, amiben az alany tudatánál van, de képtelen mozogni vagy beszélni.
Daniela állapota fokozatosan javult egy speciális egészségügyi központban, a gyerekekkel közben a férje foglalkozott otthon. A férfi minden hétvégén meglátogatta a feleségét, ő vette észre elsőként, hogy Daniela megérti, amit mondanak neki, és a szemhéja mozgatásával válaszol. Saját kódrendszert fejlesztettek ki: a magánhangzók és mássalhangzók alapján összesen négy csoportra osztották az ábécét.
Hazatérve Daniela könyvet írt, ehhez 116 098 szemrebbenésre volt szüksége. A Le storie magiche della radura incantata (Az elvarázsolt tisztás varázslatos történetei) címet viselő műben meséken keresztül meséli el, pontosan mi történt vele.
„A 116 098 csak egy szám, amely mögött rengeteg fáradság rejlik, de mindenekelőtt óriási vágy, hogy kommunikáljak, hogy kifejezzem az érzéseimet az egyetlen módon, amit ismerek. Amikor Camilla megkérdezte, miért nem vagyok olyan, mint a többi anya, tanácstalanná váltam, és úgy döntöttem, ezzel a könyvvel magyarázom el neki, mi történt velem” – tudatta a világgal a nő.
Daniela Gazzano, la storia della mamma che ha scritto un libro con il battito delle ciglia: dall’emorragia post parto alla nomina di Ufficiale dell’Ordine al Merito https://t.co/vXEvAWJr5p
— Corriere Torino (@CorriereTorino) December 17, 2025
Az eredeti […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!