2024. szeptember 8., vasárnapMa Mária napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
2024.09.08. Mária Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / A kormánypropagandában december előbb van, mint szeptember

Hirdetés

A kormánypropagandában december előbb van, mint szeptember

„A célzott és hatékony kormányzati intézkedések visszaszorították az inflációt, amely márciusra 3,6 százalékra zuhant vissza és azóta is alacsony szinten maradt. Ennek, valamint a 15 százalékos minimálbér és 10 százalékos garantált bérminimum emelésnek köszönhetően 2023 szeptembere óta, azaz már több mint fél éve emelkednek a reálbérek” – kommentálta a márciusi kereseti statisztikákat a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár.

Valójában minimum erősen kérdéses, hogy a kormányzati intézkedések – mint az Árfigyelő portál elindítása és a kötelező akciózás bevezetése – mennyiben járultak hozzá az infláció mérséklődéséhez. A kormány mindenesetre mindeddig semmiféle számítást vagy elemzést nem mutatott be az intézkedések hatásairól, így ezek a kijelentések propagandának tekinthetők.

Az államtitkár nyilatkozatában érdekes mozzanat, hogy a reálbér-fordulatot részben a minimálbér-emeléssel magyarázza. A reálbérek változása egy évig a negatív tartományban mozgott, az infláció ugyanis magasabb volt, mint a keresetek növekedése. A fordulat valóban 2023 szeptemberében jött el, amikor az infláció mértéke a keresetek növekedési üteme alá lassult.

Hirdetés

Több mint egy év után először nőtt a reálkereset Magyarországon

Ugyan a keresetek emelkedési üteme lassul, augusztusban a fizetések nagyobbat nőttek éves összehasonlításban, mint az árak, 1,7 százalékponttal.

A minimálbér és a garantált bérminimum emelése azonban decemberben történt (általában januárban emelik a legkisebb kereseteket, ezt idén előre hozták az előző év decemberére) – vagyis három hónappal a szeptemberi reálbér-fordulat után. Sőt tulajdonképpen négy hónappal, adva, hogy a foglalkoztatottak a tárgyhavi fizetésüket a következő hónapban kapják meg, tehát a decemberi fizetéseket januárban.

Nehezen látható, hogy a decemberi (januári) béremelések mennyiben járulhattak hozzá a szeptemberi reálbér-fordulathoz.

Az államtitkár kijelentése annyiban igaz, hogy az emelések december (január) óta hozzájárulnak, hogy a reálkeresetek változása a pozitív tartományban van. Ugyanakkor adva, hogy a fordulat már szeptemberben megtörtént, biztosra vehető, hogy a reálbér akkor is nőtt volna az idei év első hónapjaiban, ha kisebb – vagy akár semekkora – minimálbér-emelés történik.

Forrás:
http://hvg.hu/gazdasag/20240523_a-kormanypropagandaban-december-elobb-van-mint-szeptember#rss

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Önmagán is túlmutató űrmisszió magyar szállal: az űrből visszajött magvakból telepítenének erdőket

Az Index írt először arról, hogy forradalmi előrelépés kapujában áll az űrkutatás, mindez pedig magyar …