Az Index írt először arról, hogy forradalmi előrelépés kapujában áll az űrkutatás, mindez pedig magyar főszereplővel történik. A Genesis 1,000 Samples to LEO & Back to Earth elnevezésű misszió egy úttörő biológiai űrkísérlet-sorozat, amelyet a Genesis Sustainable Future Limited (Genesis SFL) végez nemzetközi együttműködéseknek köszönhetően, közel kétévnyi előkészület után. „A misszió 1000 biológiai mintát küld alacsony Föld körüli pályára (LEO), úgynevezett CubeSat műholdakkal. Célja, hogy előmozdítsa annak megértését, hogy az űr körülményei miként hatnak a biológiai szervezetekre, hozzájárulva ezáltal a tágabb űrbiológiai célokhoz és a jövőbeni űrkolonizáció lehetőségeihez.”
A biológiai mintákat a Genesis csapata által kifejlesztett MayaSat–1 kutatóműholdban helyezik el. A MayaSat–1 biológiai inkubátorként működik, amely a hosszabb űrutazások során biztosítja a minták megfelelő hőmérsékleten és nyomáson történő tárolását. Ezáltal életképesek és sértetlenek maradnak a misszió utáni pontos elemzéshez. A MayaSat–1-et egy nagyobb biológiai kapszulában helyezik el, amelyet a SpaceX Falcon 9 rakétája szállít, és 2025. február és július között indítják el. Az indítást a kaliforniai Vandenberg Űrhaderő Bázison végzik. A kapszula három Föld körüli keringés után visszatér, és ejtőernyők segítségével a nyílt tengeren landol.
Röviden összefoglalva a következők miatt egyedülálló a misszió:
- az eddigi 420 kilométer helyett a földfelszíntől 800 kilométeres magasságban valósul meg a biológiai kísérlet;
- forradalmi áttörésnek számít, hogy a – növényi, állati és emberi – minták vissza is térnek a Földre, így lehetőség adódik további vizsgálatokra, ami számos iparágban – például egészségügy, növénytermesztés – szolgálhat további innovációkkal;
- a viszonylag alacsonyan szabott árral a Genesis úttörő szerepet kíván játszani az űrkutatás megfizethetővé tételében;
- az 1000 mintás kísérletekhez a Genesis 300 növényi mintát biztosít, a fennmaradó 700 helyet azonban meghirdették a publikum számára. Többek között kutatók, egyetemek is jelentkezhettek.
Megtelt az űrhajó
Az Indexen történő bemutatkozásnak köszönhetően megnövekedett az űrmisszió iránti érdeklődés – számolt be korábban lapunknak Mátyás Bence kutató, agrármérnök, a Genesis Analytics Ltd. alapító-vezérigazgatója. Többek között híres magyar festő és ejtőernyős-világbajnok is mintát küld az űrbe.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!