2024. szeptember 8., vasárnapMa Mária napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
2024.09.08. Mária Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
Kezdőlap / Vállalkozás / Egyre több lengyel dönt úgy, elég a nyugati életből, jobb lesz otthon

Hirdetés

Egyre több lengyel dönt úgy, elég a nyugati életből, jobb lesz otthon

“Ez már egy másik Lengyelország” – mondta a párizsi Le Monde varsói tudósítójának egy 49 éves nő, aki 2016-ban vette a bőröndjét, és kiköltözött Nagy Britanniába. Az időzítés nem volt ideális, hiszen a britek épp a Brexitre készülődtek, de már csaknem egymillió lengyel élt a szigetországban, ahol akkoriban ez volt a legnagyobb külföldi közösség.

A 49 éves lengyel nő csak egyetlenegyszer látogatott haza Nagy-Britanniából, és most megdöbbent: ”Elértük a nyugati szintet, amelyről mindig is ábrándoztunk: az emberek jól öltözöttek, a lakások szépen vannak berendezve. Minden városban lehet egzotikus éttermeket találni, éppúgy, mint Nagy-Britanniában.”

2018 volt a fordulópont: azóta több lengyel tér haza, mint ahány emigrál. “Ennek elsősorban gazdasági okai vannak” – hangsúlyozza a varsói egyetem migrációkutatója, aki hozzátette: ”20 éve, amikor beléptünk az Európai Unióba még 20 százalékos munkanélküliség volt Lengyelországban. Most viszont már munkaerőhiány mutatkozik.”

Hirdetés

Lengyelország jól használta ki az elmúlt húsz évet: az uniós eurómilliárdokat és a nagy közös piac lehetőségeit. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője május elején Katowiczében üzleti fórumon vett részt abból az alkalomból, hogy Brüsszel felszabadította a befagyasztott eurómilliárdokat, melyeket az előző kormány jogsértései miatt tartott vissza. “Lengyelország visszatért az európai közösségbe” – hangsúlyozta Ursula von der Leyen.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök így bókolt a bizottság vezetőjének: ”Kedves Ursula, nagyon komoly jelzésértéke van, hogy itt van most közöttünk. Ez azt jelenti, hogy Lengyelország az Európai Unió egyik vezetője lett!”

Több mint 2,5 millió lengyel vándorolt ki javarészük Nagy-Britanniába, Németországba és Írországba. A Brexit komoly változást hozott: megindult a hazatérés, melyet a varsói kormány is támogatott. Az igazi vonzerő azonban nem ez, hanem a lengyel gazdaság teljesítménye, az életszínvonal emelkedése. Az egy főre jutó GDP 20 év alatt az uniós átlag 48 százalékáról 82 százalékra emelkedett, vagyis elérte Portugália szintjét – ha vásárlóerő-paritáson számolunk.

“Valóságos gazdasági csoda, ami az elmúlt húsz évben történt” – mondja az ING bank lengyelországi főnöke. A GDP 20 év alatt 170 százalékkal nőtt, a minimálbér az ötszörösére emelkedett, és mára már eléri a 950 eurót, míg az átlagbér 1450 euró jelenleg Lengyelországban, ez a 2004- esnek a háromszorosa.

Természetesen az Európai Unió régebbi tagállamai is profitáltak ebből, elsősorban Németország, melynek a négy visegrádi ország ma már fontosabb exportpiacot jelent, mint Kína. Lengyelország jelenleg az Európai Unió hatodik legerősebb gazdasága.

Miért térnek haza?

Kasia Pastryk 25 éves volt, amikor végzett Varsóban a műszaki főiskolán, ahol élelmiszer-technológus diplomát kapott, csakhogy állás az nem volt. Irány Írország, ahol több mint 150 ezer lengyel kereste a boldogulást változó sikerrel.

Kasia kezdetben tányért mosogatott Dublinban egy fish and chips étteremben. Néhány hónappal később már el tudott helyezkedni a szakmájában: élelmiszer-biztonsági munkatárs lett egy kiskereskedelmi láncban.

“Jó életem volt Írországban, szerettem ott a szabadságot, az embereket, akik azonnal elfogadtak. Amint megérkeztem, szinte rögtön otthon éreztem magam. Sokan családot alapítanak Írországban, ahol nagyon sok a félig lengyel-félig ír gyerek.”

14 év Írország után Kasia Pastryk mégiscsak úgy döntött, hogy hazatér. Miért? “A legfontosabb oka a hazatérésnek az az ingatlanpiac volt. Hiába éltem már régóta Írországban, esélyem sem volt arra, hogy valaha is lakást szerezhetek ott. Nekem pedig szükségem volt saját otthonra, nem pedig bérelt lakásra. Ezért jöttem haza Lengyelországba.” Most egy multinál dolgozik mint élelmiszertechnológus, és tudott egy lakást vásárolni a szülővárosában.

2016-hoz képest 30 ezerrel csökkent a lengyel kolónia létszáma Írországban 2022-ben. Lengyelország sokat fejlődött ugyan az elmúlt húsz év során, de az Európai Unió átlagos jövedelem szintje még mindig a két és félszerese a lengyelnek az Eurostat szerint. Van tehát még hova fejlődni: ”A béreknek tovább kell emelkedniük, de úgy, hogy nagyobb termelékenységet produkál Lengyelország. Még nagyon sok olyan terület van, ahol le vagyunk maradva a Nyugattól, ezért új technológiákat kell importálnunk és beépítenünk a gazdaságba“ – nyilatkozta az RTE ír televíziónak Marcin Piatkowski professzor, aki közgazdaságtant tanít a varsói Kozminski egyetemen.

* * *
Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Forrás:
http://hvg.hu/kkv/20240530_egyre-tobb-lengyel-dont-ugy-eleg-a-nyugati-eletbol-jobb-lesz-otthon#rss

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A Z generáció nyerhetne legtöbbet a nyugdíjmegtakarításon

Nem rózsás a helyzet a fiatalok öngondoskodási hajlandóságának terén: jelenleg a 30 év alattiak alig …