2025. április 25., péntekMa Márk napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
2025.04.25. Márk Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Tari Annamária szerint vissza kell találni a valósághoz, már csak a gyerekek miatt is

Hirdetés

Tari Annamária szerint vissza kell találni a valósághoz, már csak a gyerekek miatt is

Tari Annamária klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, pszichoanalitikus több éve foglalkozik a fogyasztói társadalom hatásaival, a média és az emberi tényezők összefüggéseivel, a társadalmi változások egyénekre ható vonásaival. Az AI Summit konferencián az információtechnológia fejlődésével együtt járó lélektani jellemzőkről, az online élet személyiségre ható változásairól tart majd előadást. Ezekről és a mesterséges intelligencia vélt vagy valós veszélyeiről faggattuk.

A szakembertől megtudjuk: a klinikai pszichológusok új kutatási területe az, hogy hogy hat az emberek hétköznapjaira az MI: hogy befolyásolja lelkünk, életmódunk, gyerekeink fejlődését. Kétségtelen, hogy hasznos, hisz az orvoslásban, az iparban, kereskedelemben nagy segítséget jelenthetnek szoftverei, gyorsasága  de a mindennapjainkban? Teljesen természetesnek vesszük, hogy okoseszközeinken ott vannak a nem emberi rendszerek, pedig bizonyos életkorban kimondottan károsak is lehetnek.

A gyerekek 18 éves korukig tanulnak meg gondolkodni, véleményt formálni, döntéseket hozni, személyiségük kialakul, önértékelésük és énképük stabilizálódik, énhatáraik megszilárdulnak

Hirdetés

– mondta Tari.

Érzelmi jellemzőikkel, a társas kompetenciáikkal és kötődéseikkel egy időben formálódik a szeparációs szorongás kezelésének képessége is, az „önmagunkkal levés” elfogadása. Nem is hisszük, mennyiben múlnak azon emberi kapcsolataink, hogy képesek vagyunk-e egyedül lenni.

Ezek a fentebb hézagosan felsorolt érzelmi és kognitív készségek alapvetően lassan és a realitásban alakulnak. Most viszont a szakpszichológus szerint azt látjuk, hogy a nem emberi rendszereket túl hamar beengedjük a személyiség fejlődésének időszakába. „Az okoseszközhöz kötődő érzelmek mindent visznek, és lassan, de biztosan elfordítanak attól a valóságtól, ahol minden lassabb, erőfeszítést igénylő vagy épp kudarcok árán megszerezhető.”

Túlélni az életet

Amennyiben a gondolkodást segítő rendszerek, például a ChatGpt túl korán a gyerekekhez kerül, gyorsasága megtéveszti a még fejlődő kognitív funkciókat, noha elég fontos lenne a gondolkodás készségszintű megléte. Tari úgy véli, nagy csapda, hogy miközben a mesterséges intelligencia túl korai rutinizálódó használata leszoktathat a gondolkodásról, mert a jó promptokat mutatja fontosnak, eközben tudjuk, hogy a jövő fiatal munkavállalóinak magabiztos szaktudással kell majd rendelkezniük, ha meg akarják tartani munkájukat. Ehhez pedig szükséges a gondolkodás transzformációjának képessége.

Most az a szomorú helyzet, hogy csak túléljük az offline életet, vagyis aktuálisan a realitást kell kibírni, mert az online-ra vágyunk állandóan, ami a konstans dopaminlöketet, vagyis az azonnali örömszerzést biztosítja.

– jegyezte meg.

És persze a legnagyobb bajban most is a szülők vannak, főleg ha tudatosan nevelnék a gyerekeket, mert ott a kérdés, hogyan biztosítsák a modern gyerekkort okoseszközökkel, úgy, hogy kontrollálják is ezek használatát. Egyre több a családokon belüli konfliktus ezek miatt, a gyerek feszült, ha elveszik tőle a dopaminadagot, a szülő feszült, ha szenved a gyerek. Vagy enged és vállalja a konfliktust, vagy a béke miatt beáldozza az elveit. Így viszont nagy az esélye annak, hogy túl sok impulzus éri a még fejlődő agyat, és felborul a kiegyensúlyozott érzelmi fejlődés is. 

Egy kisfiú videójátékkal játszik 2020. április 23-án

Egy kisfiú videójátékkal játszik 2020. április 23-án

Fotó: Neilson Barnard / Getty Images Hungary

A szakértő szerint:

Ma egyre többször látunk olyan fiatal felnőtteket, akik nem hisznek abban, hogy képesek célokat megfogalmazni, szoronganak, mert a közösségi média állandó rivalizációs közege mentén formálódó online személyiségre senki nem tud valósan támaszkodni. Így sokkal később futnak le olyan érési folyamatok, amelyek hiánya bizonytalanságot, bizalmatlanságot szülhet a világ és az élet felé.

20. századi értékeket és elvárásokat támasztunk velük szemben (is), miközben már a 21. század technológiai bummjában zajlik életünk. Ahogy a szakpszichológus hangsúlyozza: a mesterséges intelligenciával az a fő probléma, hogy nem maradt a felnőtteknél, akik már képesek a kontrollra, a gondolkodásra, akiknek igazi segítség lehetett volna a munkában, a tanulmányokban, hanem leszivárgott a gyerekekhez is. „A fejlesztések egy része már most szabályozatlanul zúdul az átlagfelhasználóra, aki jobbára szintén kontrollálatlanul kezdi használni a lehetőségeket, anélkül, hogy […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/08/31/ai-summit-2024-mesterseges-intelligencia-tari-annamaria/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Budapest lesz a mesterséges intelligencia fővárosa

A mesterséges intelligencia legkiválóbb kutatói találkoznak Budapesten május 8 és 10. között, hogy a legújabb …