2025. január 20., hétfőMa Sebestyén napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 413,00 Ft | USD: 400,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.01.20. Sebestyén Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 413,00 Ft | USD: 400,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Már csak a plázában kapcsolódunk egymáshoz

Hirdetés

Már csak a plázában kapcsolódunk egymáshoz

Azt, hogy ugyanolyan könnyen lehetünk magányosak tömegben, romantikus kapcsolatban vagy barátok között, egy 2021-es tanulmány is megerősítette. Két éven át figyelték és rögzítették közel 800 ember érzéseit, és kiderült, a magány érzése fokozódott túlzsúfolt, sűrűn lakott környezetben. Minél többen vagyunk, annál inkább elszakadunk egymástól.

Magányjárvány a nyakunkon

Globális jelenség az elmagányosodás, korosztályonként sem válogat, fiatalokra és idősekre egyaránt jellemző. A BBC projektje 2018-ban 55 ezer embert vizsgált a világ minden tájáról, és megállapította, hogy a 16–24 évesek 40 százaléka gyakran vagy nagyon gyakran érzi magát magányosnak. Más tanulmányok szerint a felnőttek körülbelül 10 százaléka vallja magát magányosnak az egész világon. A helyzet attól paradox, hogy éppen ma minden a rendelkezésünkre áll, hogy akárkivel és bármikor kapcsolatba léphessünk. Gyorsan nő a városi lakosság is, a jóslatok szerint az évszázad közepére a föld lakosságának 68 százaléka fog városokban élni. Akkor mégis miért lehet magányjárvány?

Fay Bound Alberti, a londoni King’s College kultúrtörténésze, aki A magány életrajza címmel írt könyvet, azt állítja, a magány nem egy lelkiállapot, hanem több érzelem összefoglaló neve, ezekben szerepel a bánat, a harag és a féltékenység is. Kutatásaiból kiderül, hogy a szó csak 1800 körül nyerte el jelenlegi jelentését. A tudományban a magányt általában úgy határozzák meg, mint

Hirdetés

a tényleges és a kívánt társas kapcsolatok közötti szakadékot, ebben tehát benne van az is, hogy nem kell egyedül lenni ahhoz, hogy magányosnak érezzük magunkat.

Sam Carr, a Bathi Egyetem pszichológusa mondta ki a lényeget a magánnyal kapcsolatban: óriási téveszme, hogy a többi ember, mások jelentenék a megoldást a magányra. Szerinte épp a többiek az okai. Ő egy puzzle darabjaihoz hasonlítja az embereket, mert mindenki egyfajta kirakósrészecske, és szeretnénk úgy érezni, hogy beleillünk a nagy képbe. De sokszor épp mások azok, akik azt éreztetik velünk, hogy nem passzolunk közéjük. Van, hogy láthatatlannak érezzük magunkat, van, hogy egy szerepet kell magunkra erőltetnünk, ha a többiekkel akarunk lenni, és azt szeretnénk, hogy befogadjanak. Nem az a magány, hogy nincsenek körülöttünk mások, nem a többiektől való fizikai, hanem az érzelmi távolság. Amikor valaki mással vagy másokkal vagyunk, de a közös hullámhossz nincs meg.

Carr őriz egy olyan levelet, amiben egy Amerikában élő nő vallja be neki, hogy 50 éve érzi magát magányosnak a férje mellett, noha azért ment hozzá, hogy ne legyen többet magányos. A magány egyébként a vizsgálatok szerint erősebben és gyakrabban jelentkezhet azoknál, akiknek nagyobb társaságuk van, mint azoknál, akik csak egy-egy emberhez kötődnek erősen.

Egyedüllét a múltban

Egyesek úgy vélik, hogy adaptív, evolúciós funkciót tölt be az egyedüllét, amely arra ösztönöz bennünket, hogy cselekedjünk rövid távú túlélésünk érdekében. Az őskorban az elszigeteltség veszélyes volt, mert sebezhetővé tette az embereket, lehet, hogy

neurológiai mechanizmusként kapcsolt be a magány érzése, hogy bátorítson mindenkit a csoporthoz kapcsolódásra, mert ez adott biztonságot.

A XIX. század előtt a magány fogalma nem is igazán létezett, ha valaki egyedül volt, akkor nem esett kétségbe. Az egyedüllét elmélyítette a természettel vagy Istennel való kapcsolatot, de azóta megváltoztak a társadalmak, ahogy a vallási és egyéb hitrendszerek is gyengültek, a városok növekedtek, a közösségek és a családok szétszéledtek, így az emberek magányosabbá váltak. Mára megszűnt az egymásra figyelés, fellazultak a kapcsolatok, hiányzik a csoporthoz tartozás is. Alberti szerint már szinte csak a vásárlás tereli össze az embereket egy fizikai térbe, közösségbe.

Az boncolgatásra érdemes kérdés, hogy kell-e tenni a magány ellen. A pszichológusok szerint csak akkor, ha biztosak vagyunk abban, hogy nem múló érzés, hanem krónikus, ami

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/01/18/magany-jarvany-internet-pszichologia-elidegenedes/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Reggeli nélkül nem is fog jól aludni este

A jó alvás titka nemcsak a sötét, a hűvös és az offline este, hanem, ugye, …