A Biotechnology Journal című folyóiratban nem rég megjelent tanulmány szerint kutatók létrehoztak egy genetikailag módosított tehenet, amely képes emberi inzulint termelni a tejében. Ezzel ő lett a világ első ilyen teljesítményre képes transzgenikus tehene – írja az IFL Science.
Bár még messze van, de a kutatók remélik, hogy mindez megnyitja az ajtókat a fenntartható inzulintermelés előtt.
Egyelőre ez az eredmény csak a koncepció bizonyítékát jelenti, de további teszteléssel és az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala jóváhagyásával ez a módszer a jelenlegi inzulintermelési módszerekkel vetekedhet, amelyekben genetikailag módosított élesztőt és baktériumokat használnak.
A természet az emlőmirigyet úgy tervezte, hogy az nagyon-nagyon hatékonyan állítson elő fehérjét. Ezt a rendszert kihasználva olyan fehérjét állíthatunk elő, amely világszerte emberek százmillióin segíthet
– mondta Matt Wheeler professzor, a tanulmány vezető szerzője.
Mindehhez a kutatók egy transzgenikus tehenet hoztak létre úgy, hogy 10 tehénembrióba beillesztették a proinzulint kódoló emberi DNS egy szakaszát. (A proinzulin egy molekula, amelyből a C-peptid lehasadásával jön létre az inzulin.)
Ezeket a módosított embriókat ezután normál tehenek méhébe ültették be, amelyek közül az egyik élő, transzgenikus borjút szült.
Annak ellenére, hogy a tehenet nehéz volt teherbe ejteni, miután elérte az ivarérettséget, a csapat hormonok segítségével képes volt a laktációt előidézni. Ez kisebb mennyiségű tejet eredményezett, mint ami a vemhesség után keletkezne, de az a tej, amit termelt, emberi proinzulint és a csapat […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/03/20/kutatas-genetikailag-modositott-eloleny-tehen-tej-inzulin/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!