Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója reagált Barabás Richárdnak, a Párbeszéd – Zöldek társelnökének nyílt levelére, amelyben azt rója fel az egykori színész, hogy a Nemzeti Színház együttműködési megállapodást kötött a Magyar Honvédséggel, aminek keretében a Nemzeti Színház a »katonakultúrát« népszerűsíti majd.
Barabás Richárd akkor azt is írta, hogy Vidnyánszky Attila biztosan csak rosszul fogalmazott, amikor azt mondta, színházi munkálkodása csúcspontját jelentette az a hadsereggel tartott közös rendezvény, amikor a nézőtéren több ezer egyenruhás a színpadon állókkal együtt zengte – történetesen – Dobó István esküjét. A politikus ajánlotta a Nemzeti Színház vezérigazgatójának, hogy tekintse át, milyen kontextusban értelmezi a hadsereg ezt a „kulturális” rendezvényt.
Vidnyánszky Attila, miután olvasta a képviselő Egri csillagok előadással kapcsolatban megszületett észrevételét, nem hagyta szó nélkül, és nyílt levélben reagált, amelyet az Origóhoz juttatott el. A direktor úgy véli, hogy a szemléletük közötti távolságot egy válaszlevél nem képes áthidalni, ugyanakkor leszögezte, hogy levelét nem meggyőzési szándékkal írja, hanem azokért, akiket megtéveszthetett a politikus érvelése, amelyben felrója neki, hogy az általa vezetett színház együttműködési megállapodást kötött a hadsereggel, és ennek részeként az Egri csillagok című előadásukat több mint hatezer kadét kísérte figyelemmel, Dobó István esküjét a kadétok együtt mondták az egri várvédő hőst alakító Trill Zsolt színművésszel.
Miközben nekem címzett levelében érveit puffogtatja, nemcsak a magyar irodalom egyik jelentős hagyományáról feledkezik meg – a félműveltség még bocsánatos lenne –, hanem zárójelbe teszi a hazaszeretet fogalmát is. Ez ugyanis az a közös cél, amit intézményvezetőként felismertem, és ami miatt büszke vagyok rá, hogy a Nemzeti Színház és a Honvédelmi Minisztérium együttműködési megállapodást kötött
– írja Vidnyánszky Attila, akiben – saját bevallása szerint – tiszteletet ébreszt a katonák szolgálata, helytállásuk a különböző árvíz- és katasztrófahelyzetek elleni védekezésben, a határvédelemben. Az egyenruhájuk neki üzenet a hazaszeretetről, a magyar nemzet védelméről és az áldozatvállalásról.
Az egyenruha annak a jele, hogy valaki képes a közösségéért önmagát is feláldozni. Ezeknek az embereknek a szolgálatkészsége minden időben, mindenféle kormány vezetése alatt tiszteletet kellene hogy ébresszen bennünk. Eddig sem gondoltam, hogy ebben minden politikai erő egyetért, de a katonákban éppen […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!