2025. március 27., csütörtökMa Hajnalka napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 371,00 Ft | CHF: 420,00 Ft
2025.03.27. Hajnalka Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 371,00 Ft | CHF: 420,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Van valamink, ami Puskás Öcsi szintű világcsoda

Hirdetés

Van valamink, ami Puskás Öcsi szintű világcsoda

„Megállja a helyét a vád, miszerint nem sok tévékészüléket láttunk gyermekkorban, és ez annyira bevált, hogy én is ezt az utat szeretném folytatni – mondja az Index Kulturális rovatának podcastjében Berecz Mihály, aki mesél a családi indíttatásról is. – Hálás vagyok édesapának és édesanyának, hogy olyan környezetet tudtak teremteni, olyan zenei és mesei álomvilágot, ami nem azt jelenti, hogy távol volt a világtól, inkább pont azt, hogy az emberiség szép arcát, a kollektív emlékezetet mutatták meg. Mindez sokkal több, mint szórakozás: ez viselkedéskultúra” – teszi hozzá. 

Pityu (ahogy a táncházmozgalomban hívják) édesapja Berecz András mesemondó, népdalénekes, néprajzkutató. „Édesapa azért a feltételezésekkel ellentétben nem minden este tudott mesélni, hiszen abból éltünk, hogy ő másoknak mond mesét. De nála tulajdonképpen mese minden pillanat, egy trolibuszutazás vagy egy állatkerti séta is rögtön egy másik magaslatba emelkedik, és hipp-hopp vált egyik világból a másikba. Ha kell, Hazug Pista bácsi kerül oda Gyergyóból, máskor Shakespeare bolondjai szólalnak meg.”

Nem csak belsős, zárt bulik

Berecz István életében a tánc később azért került előtérbe, mert a piarista fiúgimnáziumban ez lett az a „kiszökellési pont”, ahol az összezavarodott világképű kamasz egyrészt megtalálta magát, másrészt a gyengébbik nemhez való utat. „Meg aztán a jogi egyetem különböző fakultásai elől való menekülésben is ez lett az, amiben a fizikumomat, a szórakozásomat, meg úgy az egész személyiségemet megtaláltam.”

Hirdetés

(Ide jön a lejátszó.) 

„Van egy paradoxon abban, hogy a közös műveltségünk, a közös népzene és táncos anyanyelvünk gyakorlatilag szubkultúraként él, de ez talán látszólag ad okot szomorkodásra vagy bánkódásra” – mondja Berecz Pityu, és elmeséli, hogyan változott a néptáncos világ, a táncházmozgalom az elmúlt évtizedekben.

Kezdjük akkor az önkritikával: én úgy gondolom, hogy a táncházmozgalomnak van egy zártsága, amivel a táncházasokat lehet vádolni. Tehát valóban a régi, klasszikus értelemben vett táncház – amikor, ha egy laikus odatévedt, akkor valaki tanította – nem nagyon létezik. Gyakorlatilag belsős bulik vannak

– mondja, de megmutatja az ebből való kiutat is, és a „javuló tendenciát”.

Berecz István beszél még arról, hogy

  • a legényes miért Puskás Öcsi szintű világcsoda,
  • a saját táncunk, zenénk iránt milyen társadalmi előítéletek, történelmi frusztrációk élnek,
  • a néptánc világában is van folk rendőség.

A Fonóban 2025. március 22-én Pásztornapot tartanak. „A pásztorság az államiságunk előtti kultúrát őrizte meg, hiszen a városi és a falusi kultúrától […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/03/08/berecz-istvan-arutluk-podcast-neptanc-tanchaz-pasztorok-fono/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A Tesco-hűségkártya lassan gyilkol

A boltok azért használják a hűségkártyát, mert nem tudnak mindenben a legjobbak lenni: az az …