A Virág Judit Galériában két hétig több, mint kétszáz másik műalkotás mellett egy Munkácsy- és egy Csontváry-festményt is ingyenesen láthat a közönség. A Pirosruhás gyermek című festmény 1894-ben keletkezhetett. A gyógyszerész végzettségű Csontváry a patikája padlásán őrizte az alkotást, majd állítólag azt mondta a tőle az épületet megvásárló Székely Sándornak a festményekre mutatva:
Kolléga úr, ezeket mind önnek adom, és ezzel milliomossá teszem.
A patikus nem hitt Csontvárynak, értéktelennek tartotta a képeket, majd később meg is semmisített többet. A Pirosruhás gyermek azonban megmenekült, és sokáig a rejtőzködő műgyűjtő, Buschi Emil kollekciójának darabja volt. Buschi nem engedett betekintést a gyűjteményébe, így a nagyközönség csak a halála után, 100 évvel a festmény keletkezését követően láthatta először a portrét.
Halott testvér vagy ismeretlen alany?
Kelen Anna, a Virág Judit Galéria művészettörténésze szerint bár jelentős a festményen lévő gyermek kéztartása is, leginkább tekintete az, ami megragadja a nézőt.
Hogy kit látunk a festményen, az megfejtésre váró talány. Nem elképzelhetetlen, hogy a Pirosruhás gyermek maga Bella, Csontváry húga, aki tragikus módon bennégett a kisszebeni házukban, amikor még mindketten gyerekek voltak. Az biztos azonban, hogy a gyermek galambtekintete folyamatosan ránk szegeződik. Pillantásának szuggesztív, már-már ikonszerű ereje van. Nehéz megmondani, hogy a gyermeki tisztaságot látjuk-e, vagy valami sokkal mélyebbet
– idézi Kelen Annát a galéria sajtóközleménye.
A Pirosruhás gyermek december 15-én lesz a Virág Judit Galéria téli aukciójának kiemelt darabja. A festmény kikiáltási ára 160 millió forint, becsértéke 300 és 400 millió forint közötti.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!