2025. február 5., szerdaMa Ágota napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 406,00 Ft | USD: 390,00 Ft | CHF: 432,00 Ft
2025.02.05. Ágota Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 406,00 Ft | USD: 390,00 Ft | CHF: 432,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Ha ez a liget mesélni tudna, még az is lehet, hogy elpirulnánk

Hirdetés

Ha ez a liget mesélni tudna, még az is lehet, hogy elpirulnánk

„Tegye fel a kezét, aki szerelmével csókot váltott már a Városligetben” – valami hasonló felkiáltás hangzott el az eseményen, ahol bemutatták a nagyközönségnek A Városliget története című könyvet. 2024. december negyedikén a Néprajzi Múzeumban a kötet szerzője, Lovas Dániel és a könyvet kiadó Múlt-kor főszerkesztője, Bartal Csaba meséltek az alkotás hátteréről, hogy miért is rendhagyó ez a nem éppen rövid olvasnivaló.

Talán könnyűnek sem könnyű (már súlyát tekintve sem), hiszen több mint 370 oldalt töltöttek meg képekkel, történetekkel, illetve történelmi háttérrel, a szerző mégis arra törekedett, hogy a ligetet szívén viselő írók és újságírók (Nagy Ignác, Jókai Mór, Krúdy Gyula és Karinthy Frigyes) hagyatékát vigye tovább, ehhez mérten pedig olvasmányos, szórakoztató és gazdagon illusztrált alkotást hozzon létre.

Ez a könyv tulajdonképpen az első olyan munka, amely a teljesség igényével próbálja feldolgozni a Városliget történetét

Hirdetés

– fogalmazott Lovas Dániel, bár a sajtótájékoztatón Bartal Csabától elhangzott, hogy amennyiben kiadnának egy bővített változatot, a szerzőnek lenne ötlete, hogy mivel egészítse még ki alkotását.

Majd 300 év

A kötet kronologikusan halad, papíron a 18. század közepén indul, de valójában a mai Városliget területének több ezer éves múltját festi meg először, ebből váltunk át az 1700-as évek fásítására, Terézváros létrejöttére, és a Városerdő, majd a mai Városliget első változatának kialakulására.

Városliget

Városliget

Fotó: Liget Budapest

Lovas Dániel összesen hat szerkezeti egységre bontja a könyv tartalmát. Ezek sorrendben:

  • a Városliget létrejötte és első virágkora (1752–1866),
  • rohamos átalakulás, kiépül a nagyvárosi közpark (1867–1895),
  • a Városliget aranykora (1896–1920),
  • a Városliget a két világháború között (1920–1945),
  • a második világháborútól az új évezredig (1945–2012),
  • az újjászülető Városliget (2013–).

A szerzőnek már évtizedekkel ezelőtt is jelent meg írása a Városligetről más kötetben, de a Múlt-kor folyóiratában és a Rubiconban is publikált a fővárosi zöldterületről. A Múlt-kor főszerkesztője, Bartal Csaba (aki a csókos költői kérdést is feltette az eseményen) köszönetet mondott a közös munkáért, amelyről elmesélte, hogy nem volt sem könnyű, sem rövid, de látva a végeredményt, valóban különleges alkotás született. Szerinte fontos a Városligetről ilyen formában is beszélni, mivel a hely különlegessége, hogy létrehozása óta szinte töretlenül népszerű:

Rajongásig szeretik az emberek, és nagyon ritka a magyar történelemben, hogy valaminek ilyen pozitív íve legyen.

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/12/05/liget-budapest-projekt-a-varosliget-tortenete-konyv-bemutato-gyorgyevics-benedek-bartal-csaba-mult-kor-lovas-daniel/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Ezzel a fesztivállal rúgja be a szezont a Balaton

A 2024-es első Taste Balaton fesztivál bizonyította, hogy nagy igény van egy év eleji balatoni megmozdulásra: …