2024. december 26., csütörtökMa KARÁCSONY napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 444,00 Ft
2024.12.26. KARÁCSONY Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 444,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Ezren haltak meg, pedig a lelkész csak jobb életre vágyott

Hirdetés

Ezren haltak meg, pedig a lelkész csak jobb életre vágyott

Tőkés László nem akart sokat, csupán azt, hogy a templomába járó hívek élete jobb legyen. Ehhez nem folyamodott fegyveres harchoz, vagy politikai puccshoz, mindössze annyit tett, amit egy lelkész tehet, amikor hitét, gondolatait, érzéseit nem csupán Isten, hanem a közösség felé is ki akarja nyilatkoztatni.

Beszélt. Szónokolt. Kimondott olyan dolgokat, amiket 1989 decemberében Temesváron még nem volt szabad.

A lelkipásztor felhívta az emberek figyelmét a közösség nehéz társadalmi és gazdasági helyzetére, aminek híre eljutott a megyei pártapparátusig. Az a döntés született, hogy Tőkés Lászlónak mennie kell, amit a hívek nem engedtek. A lelkészt Szilágy megyébe, Menyő falvába akarták áthelyezni, azonban a közösség nem hagyta, hogy elvegyenek tőlük egy olyan embert, aki végre valóban értük szólal fel. Ez a felszólalás pedig hamarosan egy forradalom első mozzanata, egy országot megváltoztatni vágyó akarat első kinyilatkoztatása lett.

Hirdetés

Kutassák fel a bűnösöket!

Látva, hogy több tucat ember védi a lelkészt az eltávolítástól, a helyi pártfőtitkár és a polgármester is kénytelen volt lépéseket tenni. Mégis, hiába minden ígéret és szép szó, hogy a pásztort békén hagyják, a tömeg nem akart oszolni, Tőkés Lászlót nem hagyták magára. Eleinte békés tiltakozás volt, amihez egyre több és több tüntető csatlakozott. Néhány nap alatt a parókiát védő emberi kordonból hömpölygő, többezres tömeg lett, ami már nem csupán azzal a céllal vonult utcára, hogy Tőkés László mellett kiálljon, hanem hogy a kommunista rezsim elnyomásának is véget vessen, az emberek érdekeit érvényesítse a kormány előtt

Nem sok időbe telt, hogy százezret meghaladó embersereg lepje el Temesvárt, ahol kirobbant a romániai kommunista diktatúra elleni forradalom. Bár a keleti blokk egyes országaiban sikerült nyílt harcok nélkül felszabadulni a diktatúrából, Romániában véres összecsapások voltak. 1989. december 17-én lőttek először a tüntetőkre, innentől pedig nem lehetett megálljt parancsolni az eseményeknek. Az elnyomók tankokkal és felfegyverzett katonákkal vonultak utcára, a tüntetők pedig jobb híján egyszerű eszközökkel harcoltak, így eleinte a leghatásosabb fegyverük a Molotov-koktél volt.

Temesvár 1989 címmel nyílt tablókiállítás az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum kertjében

Temesvár 1989 címmel nyílt tablókiállítás az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum kertjében

Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

A kiküldött egységek végül nem tudták megfékezni a temesvári forradalmat, ami pár nap alatt egész Romániára kiterjed. December huszadikán este az ellenállók felolvasták saját 12 pontjukat, amiben azt követelték, hogy:

  1. Ceaușescu mondjon le,
  2. a kormány is mondjon le,
  3. rendezzenek szabad választásokat,
  4. állítsanak fel vizsgálóbizottságot a temesvári események tisztázásra,
  5. kutassák fel a bűnösöket,
  6. a politikai foglyokat azonnali hatállyal helyezzék szabadlábra,
  7. mondják el, ki adta ki a tűzparancsot Temesváron,
  8. a halottakat adják vissza a családoknak tisztes, keresztény temetésre,
  9. Ceaușescu jelenjen meg a tévében és tájékoztassa a polgárokat a valós temesvári eseményekről,
  10. sajtószabadságot,
  11. a rádiózás és a televíziózás szabadságát a népnek
  12. és kezdődjenek oktatási reformok.

Válaszul a diktátor bevezette a rendkívüli állapotot, később pedig Bukarestben beszédet tartott, azonban utóbbi fordítva sült el. Ahelyett, hogy a kormány narratívája erősödött volna az emberekben, tüntetés alakult ki, amiről Ceaușescu el kellett meneküljön feleségével. A diktátort végül elkapták, gyorsított eljárásban perbe fogták és elítélték, december 25-én pedig ki is végezték.

Zsigmond Gábor, az MNMKK MNM főigazgatója

Zsigmond Gábor, az MNMKK MNM főigazgatója

Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

Temesvárt nem tudták megtörni

Tőkés László beszédét követően – onnantól számítva, hogy a lelkészt […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/12/11/temesvar-kiallitas-1989-magyar-nemzeti-muzeum-zsigmond-gabor-nagy-janos-allamtitkar-gino-rado/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Világraszóló versenyt rendeznek a Normafán

A Normafa Kupán két versenyszámban, alpesi síben és lézeres sílövészetben indulhatnak az érdeklődők. A szervezők …