„A jelenleg érvényben előadó-művészeti törvény nem az egész szakma bevonásával készült el, hanem csak egy részét vonták be. Egy új kulturális törvény létrehozásához nagyobb mértékű munka szükséges, először is meg kell hallgatni és komolyan kell venni egymást” – hangsúlyozta Mácsai Pál, az Örkény István Színház igazgatója a szegedi Országos Színházi Évadnyitó konferencia egyik kerekasztal-beszélgetésén, amelyen arról szólt a diskurzus, hogy szükség van-e új kulturális törvényre, vagy elég, ha a régit módosítják.
A színpadi beszélgetésen Bakos-Kiss Gábor, a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Fodor Zoltán, a Magyar Táncművészek Szövetségének társelnöke, Asbóth Anikó, a Magyar Bábművészek Szövetségének elnöke, Lendvai György, a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetségének elnöke is részt vett, a moderátor Seres Gerda, a Kultúra.hu újságírója volt.
Nehézségekkel körbekerítve
Mácsai Pál úgy véli: az előadó-művészeti törvény origója, hogy biztosítsa a műfaji, az ideológiai és esztétikai sokszínűséget. Ám meggyőződése, hogy a saját prioritásait a politika is érvényesíteni akarja – de milyen módon: számonkérhetően, egyenesen, netán indokolható szempontrendszer alapján?
Nem feltétlenül öröm, amiben élünk. Nem Magyarországra, hanem a világra gondolok. És nem öröm, ami az előadó-művészetet érinti. Érdeklődést keltünk, de nehézségekkel vagyunk körbekerítve. A mobiltelefonoktól az ideológiai toposzokig. Hogy ezt a szuverén kultúrát, akik mi, Magyarország vagyunk, megtartsuk, fejlesszük, és a világ ábrázolására alkalmas állapotban tartsuk, ahhoz komoly munkát kell elvégezni, ezért kell új törvény
– fogalmazott az Örkény igazgatója, hozzátette: a konszenzusos törvény utópia, de egymás érveinek meghallgatása fontos első lépés volna a kompromisszumos megoldás irányába.
Bakos-Kiss Gábor idealistának tartja magát, és szerinte a konszenzus irányába igenis lehet haladni. Úgy véli, vannak bizonyos objektív alapok, amelyekben meg tud egyezni a szakma.
Ez azért is elengedhetetlen, mert ha az alapvetésekben nincs konszenzus, akkor a törvény képtelen lesz hosszú távon rendezni az előadó-művészet szabályozását, és tíz-húsz év múlva ismét itt fogunk tartani.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!