Donald Trump megválasztott elnököt a kampány során republikánus kihívói, valamint Kamala Harris demokrata elnökjelölt is azzal vádolta meg, hogy csak azért indult az elnökválasztáson, hogy megússza a lehetséges börtönbüntetését az ellene indított büntetőjogi ügyekben. Ha valóban, ha nem emiatt indult Trump az elnökségért, egy biztos: megválasztott elnökként az ellene indított büntetőjogi eljárásoknak lényegében vége.
Miután Donald Trump 2021. január 20-án elhagyta a Fehér Házat, csak idő kérdése volt, hogy mikor fognak ellene vádat emelni, amiért a 2020-as elnökválasztás eredményét megpróbálta megváltoztatni, ami végül január 6-án a Capitolium ostromával végződött.
Az egykori elnökkel szemben emiatt hivatali idejének lejárta előtt egy héttel elindították a második impeachment eljárást, ami ugyan a felmentésével ért véget, de Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakcióvezetője az erről való szavazás előtt a szenátus pódiumán arról beszélt, Trumpnak viselnie kell a jogi és politikai felelősségét a tetteinek.
Mivel a szenátus már akkor vitázott, majd szavazott az ügyről, amikor Trump már nem volt elnök, ezért McConnell amellett érvelt, hogy immáron az igazságszolgáltatás és a választók feladata, hogy megbüntessék ezért a korábbi republikánus elnököt.
Utóbbi ugyanakkor nem történt meg, hiszen a választók nagy többséggel 2024. november 5-én újraválasztották Donald Trumpot,
míg az ellene indított összesen négy büntetőjogi eljárás Trump jogi csapatának a stratégiája miatt csak egy esetben jutott tárgyalásig, ahol 34 vádpontban bűnösnek találták üzleti adatok meghamisítása miatt, a büntetéséről pedig november 26-án fog dönteni a New York-i bíróság. De mi lesz így az elindított eljárásokkal, miután Trumpot újabb négy évre megválasztották?
A szövetségi eljárásoknak lényegében vége
2023 nyarán Trump ellen négy büntetőjogi eljárásban emeltek vádat. Először New York államban, ahol a vád szerint a korábbi elnök meghamisította az üzleti adatait, és így leplezte, hogy a 2016-os elnökválasztás hajrájában lefizette Stormy Daniels pornószínésznőt, hogy hallgasson a korábbi konszenzuális viszonyukról.
Ezenkívül még három ízben emeltek ellene vádat: Georgiában a 2020-as elnökválasztás eredményének a megváltoztatására tett erőfeszítései miatt akarták bíróság elé vinni, míg az igazságügyi minisztérium által kinevezett Jack Smith különleges ügyész szintén a 2020-as elnökválasztás utáni tevékenysége, valamint a mar-a-lagói birtokán elrejtett titkos dokumentumok miatt emelt vádat, amiért Trump a felszólítás ellenére sem volt hajlandó visszaadni a floridai otthonában tárolt dokumentumokat.
Mind a három ügyben közvetlen bizonyíték állt rendelkezésre, hogy Trump elkövethette a bűncselekményeket: Georgiában például egy telefonhívás során az államban a választás lebonyolításáért felelős, egyébként republikánus tisztségviselőt próbálta arra rábírni, hogy találjon neki 11 780 szavazatot, amivel az államot nem Joe Biden, hanem végül ő nyerte volna meg.
Miután Trump a titkos iratokat nem volt hajlandó eljuttatni a Nemzeti Levéltárnak, az FBI tartott házkutatást a republikánus politikus birtokán, hogy az ország számára bizalmas és kényes dokumentumokat begyűjtse. Január 6-a kapcsán először a képviselőházban az üggyel foglalkozó bizottság gyűjtött bizonyítékokat, majd azt javasolta Merrick Garland főügyésznek, hogy emeljen vádat. Mindhárom ügyben az esküdtszék megállapította, hogy megalapozott a vád a korábbi elnökkel szemben, ezért mindhárom esetben vádemelést javasolt.
Trump jogi csapata Azonban már a vádemelések előtt az időhúzásra játszott, azt próbálták elérni, hogy a bírósági tárgyalások minél később kezdődjenek el,
lehetőleg csak a novemberi elnökválasztás után.
Ez a négy eljárásból három kapcsán <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!