„Azt gondolom, hogy valójában nem tudja a jobb kéz, hogy mit csinál a bal az Egyesült Államok kormányzatában” – fogalmazott Tarjányi Péter. A biztonságpolitikai szakértő kifejtette, hogy korábban Donald Trump egyik küldötte tárgyalt Vlagyimir Putyinékkal, és számos, az orosz elnök által mondott dolgot tényként kezelt, amiről lehetett tudni, hogy dezinformáció.
Mindez Tarjányi szerint komoly kérdéseket vet fel, leginkább azzal kapcsolatban, hogy valójában mennyire lehetett hatékony az egyeztetés.
Az ilyenfajta szétziláltság, amikor jönnek-mennek megbízottak, tárgyalnak erről, tárgyalnak arról, mindez a melegágya annak, hogy egy megállapodásban félreértések tömege alakuljon ki […] és mindez Oroszország szempontjából egy nagyon-nagyon jó helyzet, mert egymás ellen lehet ugrasztani embereket. […] ilyen súlyú béketárgyalások kapcsán ilyesminek nem volna szabad előfordulnia
– fejtette ki a biztonságpolitikai szakértő.
Tarjányi ezután arról beszélt, hogy Amerika még mindig számít az ukrán ásványi kincsekre, de Oroszország nélkül nehezen fog hozzájutni, hiszen a lelőhelyek olyan területeken vannak, amelyeket megszállt az orosz hadsereg. A szakértő nem látja tisztán, hogy a tárgyalások hova vezetnek, hiszen Ukrajna és Oroszország valójában nem tárgyal egymással. Amerika eközben egy moderátori szerepben van, és minden nap mást gondol. Ő maga ezért nem csodálkozik, hogy az amerikai kommunikáció néha furcsán reagál ügyekre.
Zűrzavar van, ami a külpolitikát illeti. Hibázik, ráadásul eléggé komolyan az Egyesült Államok kormányzati gépezete
– mondta el Tarjányi a műsorban, majd arra is utalt, hogy Oroszországnak jó ez a helyzet, de idővel gyanús lehet a világnak, hogy mindenki a békéről beszél, mégsem történik semmi.
Oroszország ügyesen kommunikál a szakértő szerint, és fontos is, hogy fenntartsa a látszatot, hogy Putyin kész a békére. Úgy látja, azért van meg ez az együttműködési készség, mert Moszkvának nem kedvezne, ha felvállalná, hogy az időhúzás az elsődleges célja.
A beszélgetésben szóba került még:
- Tarjányi szerint az amerikai adminisztráció rendelkezik „ütőkártyával”, ugyanis ha hatást gyakorolnak az olaj árára, az befolyásolhatja az orosz piacot, így Moszkvának nyitottnak kell lennie az együttműködésre.
- Isztambul polgármesterét terrorizmussal és korrupcióval vádolták, majd őrizetbe vették. Letartóztatását követően vasárnap este súlyos zavargások törtek ki. A szakértő szerint a világ most másra figyel, így Erdogan török elnök komolyabb lépéseket is megenged magának.
- Szóba került az az amerikai fiaskó is, amelynek során Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó véletlenül bevett egy újságírót egy titkos csevegésbe, ahol háborús terveket vitattak meg. Tarjányi úgy látja, a vizsgálat majd rávilágít, hogy mi történt, de álláspontja szerint egy kellemetlen „bakiról” van szó.
- […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!