A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. Ezek az eredmények fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2022-ben világszerte 2,3 millió nő élt diagnosztizált emlőrákkal, és 670 ezren haltak meg a betegségben. A Nemzeti Rákregiszter és Biostatisztikai Központ adatai szerint Magyarországon 2022-ben 8411 nőnél diagnosztizáltak emlődaganatot.
– figyelmeztet a Scientific Reports-ban publikált tanulmányában a Semmelweis Egyetem. A helyileg kiújuló daganat, ami nem egyenlő az áttéttel, előfordulhat az emlőállományban, a mellkasfalban, a bőrön vagy a műtét utáni hegben.
Kovács Kristóf Attila, a Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetének patológus szakorvosa, a tanulmány első szerzője úgy nyilatkozott, hogy a daganatok nagyon különbözők, egyik agresszívebb, a másik kevésbé, ezért más-más terápiát igényelhetnek. A jelenlegi irányelvek azonban hasonló kezelést javasolnak minden helyileg kiújuló emlőrák esetében.
A rizikótényezőket hangsúlyosabban figyelembe vevő kezelésekkel javítható lenne a páciensek túlélési esélye, ezért lehet fontos tudni, melyik helyi kiújulásnak milyen a prognózisa.
A WHO szerint az emlőrák 2022-ben 185 országból 157-ben a leggyakoribb daganattípus volt a nők körében. Az emlődaganatok körülbelül 0,5–1 százaléka fordul elő a férfiaknál.
A kutatók egy matematikus bevonásával négy különböző gépi tanulási módszerrel 154 mellrákos beteg klinikopatológiai adatait vetették össze, akiket átlagosan 11 évig követtek az első diagnózis után. Mindegyikőjüknél rendelkezésre álltak a primer és a kiújult tumor adatai is. Azt is vizsgálták, a gépi tanulás segítségével megjósolható-e a kiújulás pontos helye, és abból előrejelezhető-e a lehetséges áttétek kialakulásának valószínűsége.
A legjobb matematikai modell 77 százalékos pontossággal jelezte előre, ha a daganat az emlő megmaradt állományában következett be, a műtéti hegben történő kiújulás előrejelzése pedig 69 százalékos pontosságú volt.
A legfontosabb tényezők között szerepelt a műtéti eljárás típusa (emlőmegtartó vagy teljes eltávolítás), a páciens életkora a diagnózis idején, a daganat növekedési ütemét jelző Ki67 fehérje szintje és a progeszteron receptor státusz, melynek alacsony szintje vagy hiánya kedvezőtlenül befolyásolja a betegség kimenetelét.
A kutatás másik célja, hogy előre jelezze, milyen eséllyel alakulhatnak ki távoli áttétek a daganat helyi kiújulása után. A gépi tanulási modellek 78 százalékos pontossággal tudták megjósolni […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/03/26/gepi-tanulas-emlorak-attet-semmelweis-egyetem/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!