A műtétet egy 16 éves, végstádiumú szívelégtelenségben szenvedő fiatalon hajtották végre, és a beavatkozás mintegy két és fél órán át tartott Firász Halíl irányítása alatt. A sebész csapata három napon keresztül összesen hét alkalommal próbálta el az eljárást, mielőtt azt elvégezte volna a páciensen.
Sokak szerint ez az innováció teljesen átalakíthatja a szívátültetés gyakorlatát, és véget vethet a hagyományos mellkasnyitó eljárásoknak, amelyek hosszú, hetekig vagy hónapokig tartó felépülési periódusokkal járnak. A kórház tájékoztatása alapján a robottechnológia várhatóan széles körben lehetővé teszi a minimálisan invazív műtétet, ami csökkenti a fájdalmat, lerövidíti a felépülési időt, és minimálisra csökkenti a szövődmények kockázatát, jelentősen javítva a betegek életminőségét és gyorsítva a gyógyulást.
A világ első robotizált szívátültetésének sikere transzformatív lépést jelent nemcsak intézményünk, hanem Szaúd-Arábia számára is, amely globálisan a speciális orvoslás vezető szerepe felé tart
– mondta Halíl.
Mióta használnak robotokat műtétekhez?
A műtéti robotika ötlete már több mint 50 évvel ezelőtt felmerült, de tényleges alkalmazása az 1980-as évek közepén kezdődött, amikor a PUMA 560 CT-n beolvasott képek alapján volt képes agybiopsziát végrehajtani. Az 1980-as évek végén pedig a Robodoc (Integrated Surgical Systems, Sacramento, Kalifornia) ortopédiai képvezérelt rendszer jelent meg, amelyet Hap Paul és William Bargar fejlesztett ki a csípőprotézisek beültetéséhez.
Ezt követően számos, számítógéppel támogatott rendszert alkalmaztak az idegsebészetben és a fül-orr-gégészetben. Ezek eljáráspecifikus, számítógéppel támogatott és képvezérelt rendszerek voltak, amelyek igazolták a robotsebészetben rejlő lehetőségeket és értéküket.
A műtétek során alkalmazott robotok fejlesztésének a 2003-as iraki háború adott lendületet, amikor az Egyesült Államok orvosok jelenléte nélkül kívánta csökkenteni a harctéri áldozatok számát.
Az orvoslás történelmi hagyománya az arab és iszlám világban
Az antik iszlám világra nagy hatással volt a görög, indiai és perzsa orvostudomány, amit az arab nyelven alkotó tudósok összegyűjtöttek, rendszereztek és továbbfejlesztettek. A középkorban az iszlám világ területén élő orvosok és tudósok döntő szerepet töltöttek be az orvostudomány fejlődésében. Az egyik kiemelkedő példa a mai Üzbegisztán területén született perzsa származású […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/22/szaud-arabia-szivatultetes-robot-orvos-mutet/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!