Új időszak kezdődik a svájci muszlim nők számára hamarosan: 2025. január 1-től ugyanis már nemcsak két kantonban lesz érvényben, hanem az ország egész területére kiterjesztik az arc eltakarásának tilalmát. Kivételt csupán a repülőterek és repülőgépek, a diplomáciai és konzuli létesítmények, az imahelyek fognak képezni, valamint az egészségügyi létesítményekben, a hideg ellen vagy az olyan hagyományőrző ünnepségeken, mint a farsang, továbbra is engedélyezni fogják az arc eltakarását.
Szintén a kivételek csoportját erősítik a művészeti, reklámozási vagy más, szórakoztatási célból viselt maszkok. Svájc még a tüntetéseken maszkot viselők esetében is zéró toleranciát hirdetett: a jövőben ahhoz, hogy gyülekezések során el lehessen fedni az arcot, a hatóságok előzetes engedélyére lesz szükség, ami egyben igazolja azt is, hogy a kérelmező maszkviselésével nem veszélyezteti a közrendet. Aki pedig megszegi az új, „burkatilalomra” vonatkozó rendelkezést, súlyos, akár 1000 frankos (kb. 433 ezer forint) büntetésre is számíthat a kantoni rendőrségektől. Ekkora büntetésre viszont inkább csak az számíthat, aki az első körben kiszabott, jóval alacsonyabb bírságnak nem hajlandó eleget tenni.
A jövőre hatályba lépő intézkedést egy népszavazás előzte meg 2021-ben, akkor a lakosság 51,2 százaléka szavazott az arc eltakarásának tilalma mellett. Az eredmények szerint három kantonban maradt 50 százalék alatt az „igen” voksok száma, nevezetesen Appenzell Ausserrhodenben, Genfben, Zürichben, valamint Basel városában. A legtöbben Jura kantonban támogatták a tilalmat, a szavazók 61 százaléka.
Noha a nemzetközi sajtóban „burkatilalomként” hivatkoznak a törvényre, nem csak a burkára vonatkozik. Míg a burka egy, az egész testet – beleértve az arcot – eltakaró ruhadarab, a muszlim nők az arcuk eltakarására általában nikábot viselnek, amelyet a hajat és nyakat eltakaró hidzsábbal együtt viselnek. A burka és a nikáb közötti másik különbség, hogy előbbi esetében a szem előtt egy sűrű rácsozatú anyag van, utóbbi esetében viszont egy keskeny nyílás van a szemeknél. Az európai muszlimok körében a nikáb az elterjedtebb, a burkát elsősorban a konzervatívabb muszlim országokban viselik, mint például Iránban és Afganisztánban, a kontinensen többnyire a turisták körében látni burkát viselő nőket.
Iszlamizációtól tartanak Svájcban
Az arc eltakarásának tilalma nem új keletű az alpesi országban, két svájci kantonban már évek óta érvényben van: 2013 szeptemberében Ticinóban a lakosság 65 százalékos támogatásával, majd 2018 őszén Sankt Gallenben 67 százalékos támogatással szavazták meg. A muszlimok körében erős felháborodáshoz vezetett az intézkedés, akkoriban sokan iszlámellenesnek tartották bevezetését. Még nagyobb probléma volt viszont, hogy a lépés csak fokozta a svájciak és a muszlim bevándorlók közötti feszültséget.
Svájc egyébként az arab turisták közkedvelt célpontja, különösen az Öböl menti országokból érkeznek nagy számban az alpesi országba. A külföldiek körében legnépszerűbb városok között van például Interlaken, ahol napi szinten több száz frankot költenek el az olajkirályságok állampolgárai. Előrejelzések szerint a hatóságoknak nem lesz könnyű dolguk a „burkatilalom” betartásának tekintetében, ám egyelőre azt sem tudni biztosan, mennyire lesz szigorú a rendőrség. Ticinóban például 2013 és 2019 között 28 alkalommal szabtak ki bírságot. Az elmúlt években a muszlim nők alternatív megoldásokat is kerestek arra, hogy bármiféle következmény nélkül tudják tartani kulturális szokásaikat. Helyi beszámolók szerint egyre nagyobb mértékben terjedt el az arab turisták körében az egészségügyi maszkok viselése, amelyre már a Covid-világjárvány előtt is volt példa.
Szintén nem példa nélküli, hogy éppen a muszlim lakosságot érintik az új szabályok, mert az iszlamizációs folyamatoktól már évek óta tartanak a svájciak.
Noha a kantonokban már a 2010-es […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/11/18/svajc-burkaviselet-tiltas-muszlim-tiltakozas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!