Az Egyesült Államok új fegyvereladásokat hagyott jóvá az említett két országnak összesen 2,25 milliárd dollár értékben – jelentette be a Pentagon. A Pentagon továbbá külön nyilatkozatokban közölte, az USA Külügyminisztériuma engedélyt adott 220 db AIM–9X Block II Sidewinder taktikai rakéta és más kapcsolódó felszerelések eladására 251,8 millió dollár értékben. Emellett az Egyesült Államok jóváhagyta 2503 darab AGM–114R3 Hellfire II rakéta és egyéb logisztikai támogatás értékesítését is, becslések szerint 655 millió dollár értékben.
„A tervezett eladás javítja Szaúd-Arábia azon képességét, hogy szembenézzen a jelenlegi és jövőbeli fenyegetésekkel, és javítsa az interoperabilitást az amerikai erők és más öbölországok által üzemeltetett rendszerekkel. Szaúd-Arábia folyamatos befektetése védelmi képességeibe döntő fontosságú határainak, energia-infrastruktúrájának és lakosainak védelme szempontjából” – közölte a Pentagon.
A hét elején az Egyesült Államok védelmi minisztere, Lloyd Austin megerősítette Szaúd-Arábia védelmi miniszterének, Hálid bin Szalmánnak, hogy Washington elkötelezett a királyság védelme mellett, és megköszönte Rijádnak a Közel-Kelet nyugalmának előmozdítása érdekében végzett munkáját.
Közös érdekek az USA és Szaúd-Arábia között
A felek között már régóta jelentős kooperáció zajlik különböző területeken. Az amerikai–szaúdi katonai együttműködés a Dhahran repülőtér megépítésével kezdődött a második világháborút követően, kezdetben logisztikai célra, később pedig stratégiai hidegháborús bázisként. Az 1980-as években a két ország együttműködött, hogy támogassa az afgán mudzsáhidokat a szovjet invázió ellen. Később közösen törekedtek arra, hogy megfékezzék az iraki Szaddám Huszein, majd az iráni rezsim destabilizáló regionális tevékenységét.
Az Egyesült Államok régóta Szaúd-Arábia elsődleges forrása a fegyverek, a kiképzés és a támogatás terén, és ennek a kapcsolatnak a megerősítése döntő fontosságú a királyság fegyveres erőinek technológiai fejlődése és hadműveleti felkészültsége szempontjából.
Rijád a világ egyik legnagyobb védelmi költségvetésével rendelkezik, és állítólag 2023-ban 69 milliárd dollárt költött erre a szektorra.
A felek közötti szövetséget jól példázza az is, hogy amikor Irán 2023. április 13-án több mint 300 rakétát és drónt lőtt ki Izrael ellen, akkor a sikeres védekezésben nemcsak az Egyesült Államok, hanem Szaúd-Arábia is részt vett. E koalíció egyértelműen bebizonyította a többoldalú együttműködés értékét a kölcsönös regionális fenyegetésekkel szemben.
Miért fegyverkezik az Egyesült Arab Emírségek?
Az EAE védelmi költségvetését 2024-ben 25 milliárd dollárra becsülik, amely összeg több mint 4 százalékkal fog nőni 2025–2029 között. Az Egyesült Arab Emírségek védelmi piacát mozgató kulcsfontosságú tényezők a fegyveres erők modernizálása, valamint a kormány lázadás- és terrorizmusellenes kezdeményezései.
Az arab ország erős és független védelmi pozíciójának fenntartására helyezett hangsúly tükröződik az elmúlt évtizedben végrehajtott védelmi modernizációs kezdeményezéseiben. Már hosszú ideje az elsők között van a régióban azon államok között, amelyek a legnagyobb összegeket költik a védelmi iparra. Ennek köszönhetően jelentős mennyiségű csúcskategóriás védelmi felszerelést sikerült felhalmozniuk. Az ország szektorbeli modernizációs erőfeszítései elsősorban a C4ISR, az antiballisztikus rakétarendszerek, a vadászrepülőgépek és a páncélozott […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!