December 1-jén tartanak parlamenti választásokat Romániában, egy héttel azután, hogy az elnökválasztás első fordulójában a várakozásokat felülírva a szélsőjobboldali, legionárius mozgalmat éltető Calin Georgescu győzedelmeskedett.
Miközben az elnökválasztás kapcsán a román bíróság hétfőn fog dönteni, hogy érvénytelenítsék-e az első forduló eredményét, most vasárnap parlamenti választásokat tartanak, ahol az elnökválasztás miatt a legtöbb elemzőt az foglalkoztatja,
Nem véletlen, hogy emiatt a parlamenti választás is leginkább erről szól majd, valamint arról, mennyire játszhatott közre a TikTok Georgescu győzelmében.
Mélyen gyökerező elégedetlenségek
Az, hogy az elnökválasztáson a szélsőjobboldali jelöltek összesen 36 százalékot értek el, beleilleszkedik az idén egész Európában, valamint az Egyesült Államokban megfigyelhető politikai eltolódások folyamatába – a legtöbb országban idén a magas árak, az infláció, valamint a lakhatási válság miatt sokan a szélsőjobboldali erőkhöz fordultak, amelyek ezeket a problémákat a migrációra, valamint az ukrajnai háborúra és annak finanszírozására vezetik vissza.
Ugyanakkor Romániában ennél mélyebben gyökerező problémák is vannak.
Az utóbbi öt évben az országot az uniós átlagnál nagyobb ütemben hagyják el a fiatalok, hogy Nyugat-Európában dolgozhassanak, az uniós átlaghoz képest jobban nőttek az élelmiszerek árai, valamint a megélhetési költségek, amelynek következtében az élelmiszer-szegénységben élők száma megugrott. Ráadásul a jövedelmi különbségek is nőttek.
Miközben Románia továbbra is az EU egyik legszegényebb tagállama, Bukarest nemcsak a régió, hanem az egész unió egyik leggazdagabb térsége – az uniós átlaghoz képest ebben régióban az éves GDP jóval magasabb –, miközben Románia más részein még az uniós átlagot sem érik el.
Ezek akár magyarázhatják is, hogy az elnökválasztáson Georgescu és a szintén szélsőjobboldali, korábban magyarellenes kijelentéseket tevő AUR-elnök George Simion együtt miért ért el 36 százalékot az elnökválasztáson, és a Romániában pedig nem túlságosan megbízható közvélemény-kutatásokon a parlamenti választások előtt miért az AUR vezet.
A szélsőjobboldali pártok már a júniusi EP-választáson, valamint a mostani parlamenti választáson is elitellenes üzenetekkel, a rendszerváltás óta az országot váltógazdaságban irányító szociálpopulista PSD, valamint a nacionalista-liberális PNL jelentette rendszer éles kritikájával, valamint annak lebontásával próbálják megszólítani a választókat.
E mellett erős nacionalista-populista üzenetként az AUR azt üzeni, ők egy románok által irányított kormányt ígérnek, miközben minden általa nem szuverenistának nevezett pártot és jelöltjét cselszövőnek tartja.
Ennek a román politikai elit elutasítása mellett akár magyarellenes felhangja is lehet. Az AUR elnöke, George Simion egy kampányrendezvényen például arról beszélt, hogy korábban azt hitte, a PSD, a PNL és a magyar kisebbség politikai képviseletét ellátó RMDSZ-féle rendszer legyőzhetetlen, de az elnökválasztáson kiderült, hogy ez elképzelhető – Simion az elnökválasztás miatt megváltozott román politikai helyzetet úgy értékelte, hogy a román nép a PSD-t és a PNL-t a történelem gödrébe vetette.
A közvélemény-kutatásokat 22 százalékponttal vezető AUR mellett egyébként más szélsőjobboldali pártok is vannak, amelyek profitálhatnak Georgescu győzelméből: az AUR-ból kivált SOS Romániát, valamint a Fiatal Emberek Pártját (POT) jelenleg az ötszázalékos küszöb környékére mérik, és például a Diana Sosoaca által vezetett SOS Románia az EP-választásokon például 5,03 százalékot ért el.
Megállítani a szélsőjobbot – mindenáron
Miközben az elnökválasztáson a szélsőjobboldali jelöltek előretörtek, a román politikai elitet adó pártok visszaestek. Mind az elnökválasztást megelőzően a PSD-t vezető Marcel Ciolacu miniszterelnök, mind a PNL immáron lemondott elnöke, Nicolae Ciuca nem jutott be az elnökválasztás második fordulójába – míg előbbi harmadik lett […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!