Furcsa cikk jelent meg pénteken a Washington Post felületén, amiben William Lewis, a lap vezérigazgatója és felelős kiadója bejelentette, hogy a korábbi hagyományokkal szakítva a Post a mostani elnökválasztás egyik jelöltjét sem biztosítja támogatásáról. Mint írta, a döntés célja a függetlenség megőrzése.
Az ügy kétségtelenül pikáns, már csak azért is, mert mindezt a választások előtt 11 nappal sikerült bejelenteni, illetve azért is, mert egyre többen állítják, hogy Lewis nem a saját szakállára hozta meg a döntést, hanem csupán végrehajtotta a lap tulajdonosának, Jeff Bezosnak az utasítását.
Bezos, akit a többség az Amazon alapítójaként ismer és a világ második leggazdagabb embere Elon Musk után, még 2013-ban vette meg a lapot negyedmilliárd dollárért. Januárban nevezte ki a Post élére a sajtóetikai szempontból megkérdőjelezhető múlttal rendelkező Lewist.
A döntés időzítése is sokakat megdöbbentett, ugyanis Lewis cikkének élesedése után néhány órával Bezos űripari vállalatának, a zsíros kormányzati megbízásokat teljesítő Blue Originnek a képviselői már Donald Trumppal tárgyaltak.
A Guardian idézi a lapban korábban rendszeresen publikáló, ám pénteken Bezos döntése miatt felmondott Robert Kagant, aki kijelentette, hogy Trump nem fogadta volna Bezos embereit, ha a Postban megjelenik az eredetileg tervezett, Kamala Harrist támogató vezércikk.
Kagan szerint az időzítés önmagában bizonyítja, hogy a cikk letiltása egy üzlet része volt Bezos és Trump között. Ennek a kritikának a méregfogát ugyan Lewis igyekezett azzal kihúzni, hogy a döntés az övé volt, ám a saját lapján belülről is érkező kritikák tükrében talán állítható, hogy ezt nem sokan hiszik el neki.
Lewis cikkére ráadásul a Post felületén válaszolt az újság 19 szerzője, amelyben szörnyű hibának nevezték a döntést és arra is felhívták a figyelmet, hogy a lap nem véletlenül támogatta Donald Trump ellenfeleit 2016-ban és 2020-ban is, és azt is kijelentették, hogy szerintük Trump a sajtó szabadságát és az alkotmány által védett értékeket veszélyezteti.
Talán a helyzetet a legpontosabban a Washington Post Pulitzer-díjas újságírója, Carol D. Leonnig foglalta össze:
Nem érdekel, hogy a Post véleményrovata kit támogat. Számomra és az engem kérdésekkel elárasztó olvasóim számára is az időzítés és a hagyomány megváltoztatásának furcsa indoklása, ami igazán érdekes. Mégpedig azért, mert azzal kapcsolatban vet fel aggályokat, ami nagyon is érdekel: vajon a tulajdonosok továbbra is hagyni fogják, hogy én és a kollégáim független, kemény cikkeket írjunk anélkül, hogy azon aggódnának, hogy ki sértődik meg az anyagainkon?
Persze a Washington Post ügye nem csak az ott dolgozó újságírók egy jó részét háborította fel, hanem kívülről is érkeztek kritikák. Egyre több híresség mondja le a Post-előfizetését, így tett például Stephen King, illetve a republikánusok Trump-ellenes szárnyának meghatározó figurája, Liz Cheney is.
„Amikor azt látod, hogy Jeff Bezos fél támogatni a kampány egyetlen stabil, felelősségteljes, felnőtt jelöltjét azért, mert tart Donald Trumptól, az éppen azt igazolja, hogy miért kell keményen dolgoznunk azért, hogy Donald Trumpot ne válasszák meg” – mondta Cheney a New Yorkernek.
A Washington Post bojkottjára való felszólítások a közösségi médiában is nagyot mentek, miközben a sajtó munkatársai próbálták arról meggyőzni az embereket, hogy az előfizetések lemondásával nem Jeff Bezosnak ártanak, hanem a lapnál dolgozóknak. És ezt nem csak a Post munkatársai siettek kijelenteni, hanem a CNN egyik bemondója is hasonlóan nyilatkozott.
Ráadásul nem a Washington Post az első nagy múltú lap, amelyik ilyen szokatlan döntésre szánta el magát a kampány folyamán. Október 22-én, kedden derült ki, hogy a Los Angeles Times tulajdonosa, Patrick Soon-Shiong is letiltotta a lap véleményrovatánál megjelentetni tervezett, Kamala Harrist támogató vezércikket.
Később a döntését Soon-Shiong azzal próbálta magyarázni, hogy az országban tapasztalható megosztottságot szerette volna csökkenteni azzal, hogy megakadályozza a lap állásfoglalását. Ezt az álláspontot árnyalta némileg a laptulajdonos lánya a maga közösségi médiafelületén. Nika Soon-Shiong szerint a letiltás oka a Biden–Harris-kormányzat Izrael-politikája volt, ami ha igaz, akkor ennél megosztóbb döntést az amerikai belpolitikában nehéz lett volna hozni.