Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tagszervezeteit és az építőipar további jelentős szereplőit megkeresve felmérte, hogy a piaci körülmények hatására hogyan alakult a vállalkozásoknak a 2024. év eddigi része. A felmérésben 400 vállalkozás vett részt.
A nehéz piaci helyzetnek számos negatív hatása van: a lánctartozás növekedése, a jövedelmezőség csökkenése, foglalkoztatási feszültségek, a versenytisztasági problémák erősödése. A nehéz piaci helyzetnek pozitív hozadéka az ágazat hatékonyságának javulása lehet
– mutatott rá a visszakapott válaszokból leszűrt képre Koji László, az ÉVOSZ elnöke.
Tízből hat cég számít csökkenésre
2024. első félévében csak a vállalkozások 18,5 százalékának nőtt az árbevétele az előző év hasonló időszakához képest, 59,3 százalék nyilatkozott úgy, hogy csökkent az árbevétele 2023. első félévéhez képest, és csak 22,2 százalékuknál maradt változatlan.
A 2024. évi várakozásokat tekintve, az állami beruházások alacsony szintje, és a lakossági kivárások miatt a vállalkozások alig 18,5 százaléka számít árbevétel növekedésre, 70,4 százalékuk árbevétele csökkenésével kalkulál.
2023-ban a cégek 26 százalékának volt 3,0 százalék vagy az alatti az árbevétel-arányos jövedelmezősége, közel 30 százalékuknak 3,01–5,0 százalék között, egyharmaduknak (33,3 százalék) 5,01–10,0 százalék közötti és 11 százaléknak meghaladta a 10 százalékot.
Az idei árbevétel-arányos jövedelmezőségüket tekintve a fél évvel ezelőtti felméréshez képest a vállalkozások kevésbé optimisták. Az akkori 48 százalékkal szemben a mostani felmérésben a cégek 59,3 százaléka számít csökkenésre, 37 százalék azok aránya, akik nem várnak változást, és még jobban csökkent azon válaszadók aránya – 3,7 százalék a korábbi 8 százalékhoz képest –, akik javulás várnak.
Kiszámíthatatlanság, hiányzó megrendelések
A cégek tevékenységét leginkább akadályozó tényező a megrendelések hiánya. Az előző évi felméréshez képest (80 százalék) tovább nőtt azok aránya (81,5 százalék), akik ezt megjelölték. Ezt követi a gazdasági szabályozás sűrű változása miatti kiszámíthatatlanság 44,4 százalékkal, és a tisztességtelen verseny 33,3 százalékkal. Negyedik-ötödik helyen említették a magas adminisztrációs terheket (29,6 százalék) és az inflációt (26,9 százalék). A szakember- és munkaerőhiány csak ezután következik. A beszerzési nehézségek, a nyersanyaghiány már nem akadályozza a cégek tevékenységét.
A szűkülő piaci lehetőségek közepette a hatékonyság növelése érdekében a tavalyi évhez képest a cégek közel háromnegyede (74,1 százalék) digitális felkészülést tervez, 55,6 százalékuk szervezetátalakítást, 44,4 százalékuk a termék/szolgáltatás mix összetételének változtatására vagy energiatakarékosságra készül.
A tavalyi évhez képes nagyot ugrott a létszámcsökkentést tervező cégek aránya (5,6 százalékról 40,7 százalékra), a cégek harmada pedig saját beruházást tervez.
A cégek 3,7 százaléka külföldi munkavállalással tervezi növelni tevékenységét, de ugyanilyen arányban vannak azok, akik nem terveznek ilyen intézkedéseket.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!