2026. május 3., vasárnapMa Zsigmond napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 366,00 Ft | USD: 313,00 Ft | CHF: 396,00 Ft
2026.05.03. Zsigmond Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 366,00 Ft | USD: 313,00 Ft | CHF: 396,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Orbán Viktor olyan veszéllyel néz szembe, ami Joe Bidennek az elnöki székébe kerülhet

Orbán Viktor olyan veszéllyel néz szembe, ami Joe Bidennek az elnöki székébe kerülhet

Az infláció az Egyesült Államokban öt százalék közelébe mérséklődhetett, azonban ez a szám még mindig borzolja az amerikaiak kedélyeit – mondta Larry Randall Wray az Indexnek, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) tartott előadása után. A Bard College közgazdaságtan professzora, aki egyben a modern monetáris elmélet egyik vezéralakja, lapunknak elárulta, hogy az infláció súlyosan rontja az országok vezetőinek megítélését, ezért politikai problémát is okozhat, mind az Egyesült Államokban, mind Magyarországon.

Joe Biden el is veszítheti a választást az infláció miatt, Orbán Viktornak viszont kevésbé kell ettől félnie, mert a magyarok toleranciaszintje magasabb

– állapította meg a professzor, aki szerint a magyar miniszterelnök malmára hajtja a vizet, hogy várhatóan tovább fog csökkenni az inflációs ráta, ahogyan azt már láthatjuk is a hónapról hónapra érkező jelentésekben. A 2026-os  választásokig pedig bőven elérheti a jegybanki célértéket az infláció, ezért a miniszterelnöknek emiatt nem valószínű, hogy féltenie kellene a székét

Rossz ötlet az ársapka?

Wray professzor az ársapkák kérdését is érintette. A közgazdász emlékeztetett arra, hogy az 1970-es években az Egyesült Államokban Nixon elnök bér- és árszabályozást vezetett be a magas infláció kezelésére. Ezek a lépések ideiglenesen csökkentették az inflációt, de amikor eltávolították azokat, az árak a felgyülemlett nyomás miatt megugrottak.

GettyImages-1483075898

Fotó: Horacio Villalobos / Getty Images Hungary

A sztárközgazdász szerint a szabályozások bevezetése és betartatása működhet, de a nagy kihívás az ezekről való „leszokás” – vagyis az ilyen intézkedések fokozatos eltörlése. 

Ha az ársapkákat eltávolítják, miközben a nyomás még mindig jelen van, infláció törhet fel

– figyelmeztetett. Ezért úgy véli, ha ilyen intézkedéseket vezetünk be, stratégiát kell kidolgoznunk a kínálat növelésére, hogy amikor eltávolítjuk az ársapkákat, ne alakuljon ki infláció. 

Wray óva intett az ársapkák túlzott használatától. Úgy gondolja, hogy ezek a lépések a stratégia részét képezhetik, de valószínűleg nem jelentenek megoldást. Szerinte a bér- és árszabályozás veszélye, hogy a vállalatok, amennyiben korlátozottak az áraikban, végül kiszállhatnak az üzleti tevékenységből, ami a kínálat csökkenéséhez és hiányhoz vezethet hosszú távon. 

Nyerészkednek a cégek

Bizonyítékok gyűjtésével vizsgáljuk meg, hogy a cégek tényleg túlzottan emelik-e az árakat, és ha igen, stratégiát kell kidolgozni, amivel csökkenthető a vállalatok túlzott átárazása – javasolja Wray professzor, mivel szerinte

AZ INFLÁCIÓS HANGULATOT KIHASZNÁLJÁK A NAGY CÉGEK ÉS SZÜKSÉGTELENÜL EMELIK AZ ÁRAKAT.

A professzor rámutatott, hogy a jelenség megszüntetéséhez a kormánynak elő kell segítenie a nagyobb versenyt. Úgy véli, hogy az áremelési képesség csökkentése kulcsfontosságú lehet, és a piaci részesedésnek döntő szerepe van ebben. 

Egyre kisebb számú cég irányítja a piacot a gazdaságunk hatalmas ágazataiban. Ők most kihasználják ezt az áremeléssel, és erre még büszkék is  

– fogalmazott a professzor. Kifejtette, hogy ha a piacon csak néhány domináns cég van, ezek irányítják a piacot anélkül, hogy szükségük lenne összejátszásra. Egy cég áremelése gyakran a többi vállalatot is áremelésre serkenti. 

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2023/05/22/orban-viktor-magyarorszag-joe-biden-usa-larry-randall-wray-inflacio-jegybank/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Megdöbbentő adatok: a magyar dolgozók minden tíz forintjából négy az államé

Az OECD friss „Taxing Wages 2026” jelentése szerint Magyarországon az átlagbért kereső, gyermektelen munkavállalók esetében …