Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölték a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöki posztjára, miután Győrffy Balázs a múlt héten lemondott minden közéleti posztjáról, beleértve a júniusban elnyert európai parlamenti képviselői mandátumát is. A 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról – értesült a HVG.
Az új választásra azért van szükség, mert az eddigi elnök, a fideszes Győrffy Balázs egy budapesti szórakozóhelyen ittas állapotban megütött egy nőt. Az ügyben súlyos testi sértés bűntette és más bűncselekmény miatt eljárás indult.
Papp Zsolt 2020 óta dolgozik az Agrárminisztérium kötelékében, a vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős államtitkár, aki élelmiszer-minőségbiztosító agrármérnöki diplomájával már 2011 óta ezen a területen dolgozik. Személye ennyiben jól illeszkedik ahhoz a kormányzati törekvéshez, amely a magyar élelmiszeripar erősítésével akarja fellendíteni a vidéki térségeket.
Mindez azt is jelenti, hogy eddig évente több száz milliárd forint támogatás ment át Papp kezén, akit egyébként a kormányhoz lojális, nagy munkabírású, jól beszélő szakembernek tartanak. Hithű református – Győrffy is ehhez az egyházhoz tartozik.
Papp másik pozíciója is kiemelten fontos: a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségénél (MAGOSZ) az Ifjú Gazda Tagozat elnöke. Az Agrárkamara küldöttgyűlésében ugyanis az egyik jelölőszervezet a MAGOSZ, és ebből a szervezetből kerül ki a küldöttek elsöprő többsége, vagyis az elnökválasztáskor övék a meghatározó szerep.
A MAGOSZ elnöke, Jakab István a kormányfő régi szövetségese a mezőgazdaságban. Orbán Viktor a legutóbbi, 2022-es parlamenti választás előtti hetekben az egyik legfontosabb beszédét a gazdák kongresszusán mondta el, és nem is rejtette véka alá, hogy azért szokott elmenni oda a voksolás előtt, mert – ahogy fogalmazott – „alapvetően mégis a vidékiekre számíthatunk”.
Éppen ezért Jakab mellett Győrffy Balázs tisztsége is kiemelten fontos volt a Fidesz számára, az ország 700 falugazdásza egy további hálózat, amelyen keresztül kontrollálni lehet a vidék hangulatát.
Papp Zsolt éppen holnap, augusztus 30-án vesz részt a MAGOSZ debreceni konferenciáján, amelyen a generációváltásról lesz szó. Ez kulcsfontosságú a következő időszakban, mert a rendszerváltáskor induló gazdaságok vezetői lassan nyugdíjba mennek, a gyermekeik pedig nem nagyon vágynak a vidéki létre.
Agrárszakemberek arra számítanak, hogy a kamarának továbbra is a családi gazdaságok támogatása lesz az elsődleges szempontja. Kérdés, hogy az új elnök, vajon fenntartja-e a szervezet meglehetősen terebélyes felsővezetését. Győrffy európai parlamenti vagyonnyilatkozata szerint a kamara vezetői pozíciója mindenesetre jól jövedelmez, havonta 2 945 570 forint jár érte.
De ki megy helyette Brüsszelbe?
A pozícióiról lemondott Győrffy Balázs helyére nemcsak az Agrárkamarában kellett utódot találni. A politikus EP-képviselőként folytatta volna karrierjét, a június 9-ei választáson nyert mandátumot a Fidesz színeiben.
A szabályok szerint ilyenkor az adott tagállam feladata, hogy megoldja a helyettesítését. Magyarországon az Európai Parlament tagjainak választásáról szóló 2003-as törvény azt mondja ki, hogy aképviselő megbízatásának megszűnése esetén a mandátumot – a listán eredetileg is szereplő jelöltek közül – a párt által megnevezett, ennek hiányában a listán soron következő jelölt szerzi meg.
A Fidesz az EP-választáson 11 mandátumot szerzett meg a Magyarországnak járó 21-ből, közülük a negyedik volt Győrffy. A 12. helyen pedig Bólya Boglárka szerepelt, így ő a legesélyesebb arra, hogy kiküldjék Brüsszelbe. Bólya jelenleg az Európai Uniós Ügyek Minisztériumában miniszteri biztos, és a 2024-es magyar EU-elnökség előkészítéséért felel. Korábban dolgozott már az Európai Parlamentben, életrajza szerint 2017 és 2019 között az EP elnökének jogi tanácsadója volt.
Itt találkozott egyébként férjével, Rodrigo Ballesterrel, akit Csák János kulturális miniszter idén márciusban a „magyar felsőoktatás és kutatás nemzetköziesítéséért felelős” miniszteri biztosnak nevezett ki.