2026. május 16., szombatMa Botond, Mózes napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 359,00 Ft | USD: 309,00 Ft | CHF: 393,00 Ft
2026.05.16. Botond, Mózes Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 359,00 Ft | USD: 309,00 Ft | CHF: 393,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / De meddig kell még várni az ukrán ellentámadásra?

De meddig kell még várni az ukrán ellentámadásra?

Kis-Benedek József szerint csak idő kérdése, hogy meginduljon az ukrán ellentámadás, hiszen parancsra vár mintegy 50 ezer újonnan és Nyugaton kiképzett katona, akik a megfelelő új haditechnika kezelésével is tisztában vannak. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy szemben a háborút indító 2022-es, viszonylag enyhe orosz–ukrán téllel, az idei sokkal tovább tartott, és jóval hidegebb volt. Mindenki arra vár, hogy a föld felengedjen, és a sár eltűnjön, hiszen ilyen körülmények között életveszélyes a terepre engedni a harci járműveket. 

De meddig kell még várni az ukrán ellentámadásra?

A beszélgetés során érintettük a Wagner-csoportot, vagyis Jevgenyij Prigozsin, Vlagyimir Putyin elnök régi barátjának zsoldos magánhadseregét is. Eddig mindenki lelkesedett érte, manapság azonban mintha igyekeznének kiszorítani őket. A biztonságpolitikai szakértő úgy véli:

a Wagner-csoport mára már kissé elszemtelenedett, túl sokat követel. Igaz, ők hozták, amit ígértek, szemben az orosz reguláris erőkkel. A luhanszki és a donyecki térségben, illetve most Bahmut környékén is ők harcoltak elég eredményesen.

Az utóbbi időben derült ki, hogy a Gazprom és Rosznyeft gáz- és olajipari óriáscégek is magánhadseregek szervezésébe kezdtek. Kis-Benedek szerint indulhatnak új csoportok, azonban borítékolható, hogy a Wagnerrel folyamatosak lesznek a vitáik, hiszen arra utaznak ők is, hogy minél több és minél jelentősebb állami megrendelést kapjanak, azonban a piac nem olyan nagy. Hadműveleti szempontból pedig egyáltalán nincs szükség újabb magánhadseregek bevetésére a háborúban.

A Wagner elérte, hogy bűnözőket is besorozhatnak, és harcolhatnak a soraiban. A szakértő szerint ennek egyik nyomós oka volt az, hogy alkalmazzanak bűnözőket, de a lényeg, hogy ezzel is kíméljék az orosz erőket.

Mit jelentettek a kiszivárgott Pentagon-dokumentumok az ellentámadás esetében?

A biztonságpolitikai szakértő elmondta, hogy a támadásra vonatkozó és kiszivárgott adatok nyomán az akció részleteit át kell tervezni. Ugyanakkor a kérdésre, hogy valóban vitális adatok láttak-e napvilágot – hiszen egy részüket már a sajtóban is lehetett olvasni –, Kis-Benedek József azt mondta, a gond az, ha olyan információk szivárognak ki, amelyek a támadás szempontjából fontosak, akkor esetleg az ellenfél fel tud készülni.

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2023/05/02/kibeszelo-ukrajna-oroszorszag-ellentamadas-diplomacia-kis-benedek-jozsef-usa-nato-eu/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Magyar Péter: Orbán Viktornak 38 millió forintos végkielégítés járna, de nem fogja megkapni

Cikkünk frissül… Magyar Péter közösségi oldalán leszögezte, hogy a „vagyonnyilatkozata alapján nincstelen Orbán Viktornak az …