Áldás vagy átok az Airbnb? Tiltsuk be vagy hagyjuk békén?
– ezzel a kérdéssel indította Soproni Tamás, a VI. kerület polgármestere azt a Facebook-posztját, amelyben bejelentette, hogy szeptember 2. és 16. között ügydöntő szavazást tartanak Terézvárosban a társasházi lakások Airbnb típusú szálláshelyként való kiadásának betiltásáról.
A bejelentés váratlanul érte a szálláshely-tulajdonosokat, különösen azért, mert az újraválasztott Soproni Tamás tavaly még a hvg.hu kérdésére azt nyilatkozta, hogy nincs a kerületnek a rövid távú lakáskiadások teljes tiltásra irányuló terve, „hiszen a korrekt módon működtetett Airbnb-szállások családok megélhetését szolgálják”. Ennek ellenére a polgármester a júniusi választási győzelme után már nyíltan beszélt az Indexnek a szavazásról.
A teljes tiltás nem aratott osztatlan sikert, és a kerület Airbnb-tulajdonosai „Hagyjuk élni Terézvárost!” szlogennel indítottak kampányt – a hírekkel ellentétben nem a szavazás ellen, hanem azért, hogy meggyőzzék a helyi lakosokat, hogy mennyi negatívummal járna a rövid távú lakáskiadás teljes tiltása.
Vannak érveink a konzultáció ellen, de mi mivel már eldőlt, hogy ez meg lesz tartva, ezért nekünk ezzel vitatkoznivalónk nincsen
– fogalmazott Schumicky Balázs, a Magyar Apartmankiadók Egyesületének (MAKE) elnöke.
Ügydöntő vagy nem ügydöntő?
Egyetért azzal, hogy a VI. kerületben tiltsuk meg a társasházi lakások kiadását Airbnb típusú szálláshelyként?
– erre a kérdésre kell választ adniuk majd szeptember 2-ától az Erzsébetvárosi lakosoknak, pontosabban azoknak, akik rendelkeznek 2024. július 31. előtt kiállított állandó vagy tartózkodási címmel a kerületben, és elmúltak már 16 évesek.
„Elképesztő, hogy akik egyébként ott dolgoznak minden nap Terézvárosban, csak nem ott alszanak, azok nem kapnak lehetőséget arra, hogy elmondják a véleményüket. Más lenne a történet, ha valódi szavazásról lenne szó, mert akkor teljesen egyértelmű lenne, hogy a törvényben meghatározott – 18. életévét betöltött, közügyektől el nem tiltott stb. – lakók szavazhatnak. Jelenleg viszont a polgármester önhatalmúan kizár egy jó nagy csoportot ebből a közvélemény-kutatásából” – fogalmazott a MAKE elnöke, aki szerint az is problémás, hogy a most albérletet kivevő fiatalok már nem szavazhatnak, mivel csak a július 31-ig kiállított lakcímkártyával lehet szavazni.
„Ez egy illiberális szavazás lesz”
– jelentette ki Schumicky Balázs, aki szerint irányított a kérdésfeltevés, manipulált, hogy kik vehetnek részt a szavazáson, és kik nem.
„Ez nem egy népszavazás, és főleg nem ügydöntő. Ez egy közvélemény-kutatás vagy adatbázis-építés, hiszen arról, hogy az adatokkal mi történik, nem tudunk semmit” – fejtette ki, majd felhívta a figyelmet arra, hogy nincsen érvényességi és eredményességi küszöb, azaz ha csak az emberek 5 százaléka megy el szavazni, akkor ő dönthetnek a többiek sorsáról.
Itt fontos megjegyezni: olyan szempontból mindenképpen ügydöntő a szavazás, hogy a kérdésre adott „igenek” többsége esetén a polgármester olyan rendelet elfogadását terjeszti a terézvárosi képviselő-testület elé, amely nulla napban korlátozza a kiadható napok számát a magán- és egyéb szálláshelyek esetében.
Egy valódi szavazáson pontos törvényi garanciák vannak a szavazás tisztaságára vonatkozóan, és lehet hol fellebbezni, itt ilyen biztosítékok nincsenek
– tette hozzá a MAKE elnöke.
Milyen hatással van az albérletpiacra az Airbnb?
Soproni Tamás kifejtette, hogy szerinte hamisak azok a felvetések, amelyek szerint az Airbnb nincs hatással a helyi lakáspiacra, hiszen Terézvárosban a lakások nagyságrendileg 8 százalékát hasznosítják rövid távú kiadásra, ami 2226 ingatlant jelent. „Megdöbbennék, hogyha a kínálati oldalon ennyi lakásnak a piacra kerülése nem lenne semmilyen hatással akár az albérletárakra, akár az ingatlanárakra” – mondta Soproni egy korábbi interjújában.
Ezzel szemben a MAKE elnöke úgy látja, hogy nem sok ráhatása lesz az ingatlanokra, ha viszont mégis lesz, akkor az pont ellentétes hatású lesz ahhoz képest, mint amit a polgármester várna. Szerinte lakhatási válságról a hatodik kerületben amúgy sem lehet beszélni, mert 11 év alatt a kerületből kiköltözők, valamint az új lakások építése miatt 10 ezerrel több lakás jut a lakosokra, mint korábban.
Ha mégis rászabadulna a piacra kétezer, rendkívül jól felújított lakás, az tovább fogja emelni az árakat, hiszen ezek az ingatlanok jóval az átlagár felett kerülnének meghirdetésre, ami miatt a többi albérlethirdető azt látná, hogy a kerületben jóval magasabb összegért is lehet ingatlant kiadni, így ők is emelnének az áraikon
– részletezte Schumicky Balázs, majd megjegyezte, hogy feltehetően az Airbnb-k egy jelentős része be se kerülne az albérletpiacra.
Soproni Tamás egy interjújában kifejtette: a VI. kerület készen […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!