2025. január 15., szerdaMa Lóránt napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.01.15. Lóránt Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Robotfelfedezők merülnek az óceánok legveszélyesebb pontjaira

Hirdetés

Robotfelfedezők merülnek az óceánok legveszélyesebb pontjaira

Használnak már önvezető és távirányítós, érzékelőkkel és kamerákkal ellátott járműveket is a víz alatti világ felfedezésére, az információk továbbítására. Ezek a szerkezetek könnyedén leküzdik a mélység, a nyomás és a sötétség akadályait. Ott vannak például a mesterséges intelligencia által vezérelt mobil robotkutatók, amelyek többsugaras szonár-rendszerekkel, gyenge megvilágítású kamerákkal és érzékeny kémiai analizátorokkal vannak felszerelve, hogy távoli és extrém mélységeket fedezzenek fel és információkat gyűjtsenek a hőmérsékletről, a sótartalomról, az áramlatokról és az élettevékenységről. Ezek létrehozzák a tengerfenék részletes térképét, észlelik a víz összetételének változásait és képeket készítenek a rossz fényviszonyok között is.

A mesterséges intelligencia segítségével a robotfelfedezők a környezettől kapott valós idejű visszajelzések alapján módosíthatják küldetéseiket. Ezzel, hogy a mintavételi módszerek képesek adaptálódni, az óceán korábban veszélyes részei is tanulmányozhatók.

Az összegyűjtött hatalmas mennyiségű adat elemzésében a mesterséges intelligencia döntő szerepet játszik, mert a gépi tanulási algoritmusok mintázatokat és szabálytalanságokat azonosítanak az adatokon belül, így a tudósok pontosabb előrejelzéseket készíthetnek az óceáni viszonyokról. A víz alatti kamerákkal a tengeri élőlényeket automatikusan, azonnal tudják észlelni és mérni. A nagy felbontású képalkotással hidrotermikus szellőzőnyílások és a tengeri élőhelyek is kutathatóak, és az új információk rávilágíthatnak az üledéklerakódás, az áramlások és az ökoszisztéma dinamikájának rejtélyeire.

Hirdetés

Planktonok, korallok titkai

A planktonok tanulmányozásában is óriási előrelépés történt az MI-nek köszönhetően, az algoritmusok megtalálják a planktonközösségek szerkezetében lévő mintákat, a gépi tanulási modellek képadatait elemezve azonosítják a különböző planktonfajokat.

És most, a mesterséges intelligencia és a videotechnológia ötvözete lehetővé tette, hogy a kutatók furcsa viselkedési mintákat azonosítsanak a Vörös-tenger korallzátonyai között úszkáló halaknál.

A Leibniz Center for Tropical Marine Research kutatói a mesterséges intelligencia segítségével a 3D mozgókép minden aspektusát megfestik. Ez így persze sokkal több, mint a hagyományos kétdimenziós megfigyelések, és jóval alaposabb mintákhoz vezet. A csapat egy valós idejű, objektumészlelő neurális hálózatot, a YOLOv5-öt (You Only Look Once, 5. verzió) használta és képes volt felismerni és osztályozni a halfajokat.

Először az iNaturalist tudományos webhelytől kértek képeket, majd a DeepSORT algoritmust használták a 3D […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/09/03/oceanografia-mesterseges-intelligencia-robot-korall-ai-summit-2024/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Hosszú volt az év? Voltak idők, amikor 455 napból állt egy esztendő

Vannak évek, amelyek szinte egy szempillantás alatt elrepülnek, míg mások látszatra az örökkévalóságig tartanak – …