Eddig főleg azt figyeltük, mit együnk és mikor, hogy ne hízzunk, de egy új japán kutatás már a rágás és a nyelés szempontjából vizsgálta a hízást és a fogyást. Mindkettő üteme komoly szerepet játszhat az elhízás elleni küzdelemben. Ráadásul a rágásnak abban is nagy szerepe van, hogy érezzük magunkat étkezés után.
Biztos megfigyelte már, hogy ha túl gyorsan eszünk, szinte rágás nélkül, akkor elnehezül a gyomrunk, mert az emésztés már a szájban kezdődik. De ha ott elblicceljük a munkát, akkor mindent a gyomornak kell elvégeznie. A túlsúlyosaknál láthatjuk, hogy hajlamosak gyorsan enni, falni, kevesebbet rágnak, mint akik rendesen átdolgozzák az ételt már a szájukban is. Ha többet rágunk, lassabban eszünk és így 15 százalékkal kevesebbet fogyasztunk, mintha csak lapátolnánk be az ételt.
Evés után körülbelül 20 perccel érezhetjük, hogy jól laktunk, a bevitt étel mennyiségétől függetlenül. A lassan rágók nagyjából 10 százalékkal kevesebb kalóriát visznek be. Ez már fogyás, nem is akármennyi.
Japán rágások
A Fujita Egyetemen Katsumi Iizuka professzor és csapata vizsgálta, hogy a lassabb rágás hogyan függ össze a kevesebb étel fogyasztásával. Ezt ugyan már többször kutatták, többnyire ugyanarra az eredményre jutott mindenki, Japánban viszont még nem született ilyen jellegű tanulmány. A kutatók az étkezés időtartamát és az evést befolyásoló egyéb tényezőket vizsgálták, a rágási szokásokat, a zene hatását.
A vizsgálatban 33 egészséges, 20 és 65 év közötti felnőtt vett részt, akiknek egy szelet pizzát kellett elfogyasztaniuk. Feljegyezték az étkezések időtartamát, a rágások és falatok számát, illetve a rágási sebességet. Volt olyan, hogy metronómot hallgattak, miközben ettek, ami 40 ütem/perc sebességgel ütötte a ritmust, más helyzetben csöndben burkoltak.
Az adatok elemzése után kiderült, hogy komoly különbségek vannak a férfiak és a nők között abban, hogy milyen gyorsan fejezték be az evést. A nőknek átlagosan hosszabb ideig tartott egy szelet elpusztítása, körülbelül 87 másodpercig, a férfiaknak 63 másodpercig, és a nők többet rágtak és haraptak, mint a férfiak. Azonban mindkét nemnek hasonló volt a rágástempója, vagyis nagyjából azonos ütemben rágtak.
A testtömeg-indexnek (BMI) és a rágási tempónak ugyanakkor nincs közvetlen kapcsolata az étkezés teljes időtartamával. Talán a legfeltűnőbb eredmény, hogy
ha a résztvevők a lassú metronóm ütemére ettek, akkor sokkal tovább falatoztak, mintha csöndben ettek volna. Vagyis a ritmusos háttérzaj […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/03/30/fogyokura-hizas-fogyas-ragas-sebesseg/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!