2024. december 22., vasárnapMa Zéno napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 413,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 445,00 Ft
2024.12.22. Zéno Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 413,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 445,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Megfejtették, miért vagyunk a szelfik rabjai

Hirdetés

Megfejtették, miért vagyunk a szelfik rabjai

Amikor valakit szelfizni látunk, hajlamosak vagyunk arra, hogy azonnal önimádónak vagy nárcisztikus személyiségnek tituláljuk, pedig a legtöbb esetben erről szó sincs. 

Ezt a felvetést egy új publikáció is alátámasztja, a német Tubingeni Egyetem kutatói ugyanis azt állítják, hogy

a szelfik amiatt igazán népszerűek, mert hasznos módot jelntenek a pillanatok mélyebb jelentésének megragadására

Hirdetés

Ráadásul, amikor a telefonunk elülső kameráját használjuk, és az aktuális jelenetet vagy történést a saját magunk részvételével szeretnénk megörökíteni, az azért van, mert a fizikai élmény mellett a személyes érzéseinket is szeretnénk dokumentálni, nem csupán a környezetet a kamera vagy telefon mögül.  

GettyImages-1252154214

Fotó: SOPA Images / Getty Images Hungary

A tanulmány vezető szerzője, Zachary Niese – aki korábban az Ohio Állami Egyetemen dolgozott, míg jelenleg a németországi Tubingeni Egyetem doktori ösztöndíjasa – úgy véli:

Bár néha gúnyolódnak a fotózási gyakorlaton a populáris kultúrában, a szelfik képesek segíteni az embereknek újra kapcsolódni múltbeli élményeikhez és tapasztalataikhoz. Ezek a fotók egy pillanat tágabb részét is dokumentálhatják, így nem kell, hogy a szelfizés hiúságot jelentsen

– idézi a Daily Mail

Az egyetem a tanulmány részeként hat kísérletet végzett el, 2113 önkéntes bevonásával. Az egyikben arra kérték a résztvevőket, hogy olvassanak el egy listát, amely különböző opciókat tartalmaz, olyanokat, mint például egy nap a tengerparton, vagy városnézés a családdal – majd értékeljék, hogy számukra az adott élmény mennyire fontos, vagy jelentőségteljes. 

A kutatók szerint minél magasabbra értékelték a résztvevők az adott esemény jelentését, annál nagyobb százalékban mondták azt, hogy maguk is biztosan szerepelnének az ott elkészített képeken. 

Egy másik kísérletben a résztvevők Instagram-fiókjában közzétett fotókat vizsgálták meg. Az eredmények itt azt mutatták, hogy ha a fényképen az azt készítő személy is szerepelt, akkor azt állították, hogy azt a pillanat szélesebb jelentésének bemutatása miatt készítette saját maga részvételével – érzések, […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2023/05/05/kutatas-fenykep-szelfi-narcisztikus-szemelyiseg-egoista/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye

A kő emlékhely Kr. e. 2620 és 2480 között épülhetett több szakaszban, de a központi nagy …