2025. február 10., hétfőMa Elvira napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 405,00 Ft | USD: 392,00 Ft | CHF: 431,00 Ft
2025.02.10. Elvira Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 405,00 Ft | USD: 392,00 Ft | CHF: 431,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Jön a világvége, de ez egy új világ eleje

Hirdetés

Jön a világvége, de ez egy új világ eleje

Takács-Sánta András nemcsak beszél és ír, konkrét ökokezdeményezések résztvevője is lakóhelyén, Csákváron. Életében sok mindent máshogy csinál, mint a legtöbben, például nem használ okostelefont. Csodálkozhatunk, de igaza van, mikor azt mondja:

az okostelefon túlságosan felpörgetné az életemet, túl sok impulzus jönne vele. Megakadályozná az elmélyülést, szétszórná a figyelmemet.

Szíve csücske a humánökológia, aminek fókuszában az ökológiai válság áll: a globális éghajlatváltozás, a fajok kihalása, a városi szmog, a szintetikus anyagok egészségkárosító hatásai és a többi környezeti probléma. Vagyis az, hogy miként alakítjuk át bolygónkat, ez hogyan hat vissza ránk, és mit tehetünk az ökológiai katasztrófa megelőzése érdekében.

Hirdetés

Takács-Sánta biológusként végzett, onnan fordult a társadalomtudományok felé. Az ELTE TÁTK-n működő humánökológiai mesterszakon tanít jelenleg félállásban, de már 14 éve tart mindenki számára nyitott humánökológia tanfolyamot is a 11. kerületi Humusz Házban. A tíz hónapos képzés nagyjából 40 százaléka szól a problémák feltárásáról, 60 százaléka pedig a megoldásokról. Ahogy mondja: „a legfontosabb feladatomnak az ökológiai gondolkodásmód terjesztését tartom”. De arra a kérdésre, hogy ebből következően optimista-e a jövőt illetően, nemmel válaszol. De nem is pesszimista.

Könyvében azt írja, világunk rendkívül bizonytalanná vált, a jövő megismerhetetlen, így értelmét veszti mind az optimizmus, mind a pesszimizmus. Ehelyett a cselekvő remény útját ajánlja figyelmünkbe: tegyük meg a világ jobbítása érdekében, ami tőlünk telik, utána pedig reménykedjünk, hogy mások is hasonlóan cselekednek:

A jövőt nem tudjuk megismerni, de alakítani mindnyájan képesek vagyunk. Képzeljünk el tehát kívánatos, de reális jövőképeket, és vizsgáljuk meg, hogyan válhatnának valóra, milyen lépéseket kellene tenni ezért.

Könyvének címe Világeleje – A jó élet keresése az ökológiai válság korában, de mi a helyzet a világvégével? Azzal nem kell foglalkoznunk?

ZS 7393

Fotó: Szollár Zsófi / Index

Apokalipszis most?

Mint mondja, a világvége bibliai képe nagyon mélyen beleivódott kultúránkba, csakhogy a világvége a mostani kontextusban mást jelent. Nevezetesen azt, hogy a mi civilizációnknak, vagyis a piaci-fogyasztói civilizációnak lesz vége – várhatóan inkább előbb, mint később. Ám Takács-Sánta szerint erre nem szabad katasztrófaként tekinteni, ahogy azt sokan teszik. Hiszen ne higgyük, hogy most vagyunk az emberi történelem csúcsán, ahonnan már csak lefelé vezet az út. Nem a mi civilizációnk a lehetséges világok legjobbika.

Egyfelől csakugyan rengeteg mindent elértünk az elmúlt két-három évszázadban, sok megőrzendő vívmányunk született például az egészségügy, a tudomány vagy a művészet terén. Másfelől azonban civilizációnknak most már inkább a negatívumai látszanak: pszichés problémákkal küszködő emberek sokasága, igazságtalanul nagy társadalmi egyenlőtlenségek, na és az ökológiai válság.

Ennek a pazarló és megbetegítő civilizációnak véget kell vetni, újat kell építeni. A minőségi, emberhez méltó élet záloga aligha az, hogy rendre repülővel megyünk nyaralni, havonta új ruhákat veszünk, és válogatás nélkül esszük az egzotikus ételeket.

– mondta.

Takács-Sánta András

Takács-Sánta András

Fotó: Szollár Zsófi / Index

Takács-Sánta szerint öröm az ürömben, hogy civilizációnk válságát mi okozzuk, így meg tudjuk változtatni az utunkat. Legyünk tudatában annak, hogy minden válság egyszerre veszély és lehetőség, és most meg kell ragadnunk a lehetőséget, hogy létrehozzuk egy új […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/08/01/takacs-santa-andras-vilag-vege-vilag-eleje-okologia-valsag/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Tényleg a műanyagba fulladunk bele, már az Antarktisz legelzártabb része sem érintetlen

Már évtizedek óta hallgatjuk, mégis tényleg a műanyagba fulladhat bele az emberiség, ugyanis immáron nemcsak …