Újat és nagyot készítettek fából
A Nature tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a fán látható kőszerszámok vágásnyomai azt mutatják, hogy a korai emberek két fatörzset alakítottak és illesztettek össze, hogy egy szerkezetet, valószínűleg egy emelvény alapját hozzák létre. Ez a rönkök szándékos, egymáshoz illeszkedő megmunkálásának legkorábbi bizonyítéka, mivel a fa emberi felhasználásának evidenciái eddig a tűz, botok és lándzsák készítésére való használatára korlátozódtak.A szakemberek ritkán találnak fát az ősi lelőhelyeken, mivel az általában elkorhad és eltűnik. A Kalambo-vízesés tartósan magas vízállása azonban megőrizte ezt az értékes példányt.
Ez a módszer lehetővé teszi, hogy jóval messzebbre menjünk vissza az időben, miközben bepillantást enged az emberi evolúcióba is – mutatott rá Geoff Duller, a tanulmány egyik szerzője. – Így megállapítottuk, hogy a szerkezet 476 ezer éves, míg a területen talált négy fából készült eszközt (például egy éket) 324 ezer évesre datáluk.
Hozzátette: azt nem tudják, hogy az építményt és a szerszámokat vajon melyik ősi emberi faj készíthette, de nem tartják valószínűnek, hogy a Homo sapiens. A Homo sapiens eddig talált legkorábbi fosszíliái ugyanis körülbelül 300 ezer évvel ezelőttről származnak és Izraelben fedezték fel azokat. Duller szerint az építményt készítő emberek kognitívan fejlettek lehettek, ezért is lenne nagyon izgalmas kideríteni, hogy ki építhette azt.A Kalambo-vízesés a Kalambo folyón, egy 235 méteres vízesés felett, Zambia és Tanzánia Rukwa régiója határán, a Tanganyik-tó szélén található. A terület a régészeti jelentősége miatt az UNESCO világörökségi listájának jelöltje.
Forrás:
https://www.origo.hu/tudomany/20230923-felmillio-eves-faepitmenyt-fedeztek-fel-zambiaban.html
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!