2024. szeptember 19., csütörtökMa Vilhelmina napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 419,00 Ft
2024.09.19. Vilhelmina Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 419,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Ezért sem élhetünk zene nélkül

Hirdetés

Ezért sem élhetünk zene nélkül

Az itthoni klasszikus zenei képzés világhírű, főleg a Kodály-módszer miatt, Zeneakadémiánk tele van külföldi diákokkal. A világhírű zenepedagógiai módszer a hangok közti viszonylatokat, a távolságokat tanítja szolmizációs szótagokhoz kötve. A hangzás változhat, ám a hangköz mindig egyforma, de kulcsváltásokkal bárhova kerülhet az ötvonalas kottaírás rendszerében. Nem csoda, hogy itthon is több kutatás született a zene hatásairól. Az ELTE néhány évvel ezelőtti tanulmányában olvashatjuk, hogy a zenét tanuló diákok agya fittebb, a tanulást segítheti az ének nélküli, de kedvelt zene.

Gregori Lozanov bolgár pszichiáter az idegen nyelv tanulásában alkalmazta a zenét. Alfa- és éber állapot váltakoztatásával, vizualizációval és zenével elérte, hogy 3000 idegen nyelvű szót tanuljanak meg különböző intelligenciájú önkéntesei. Lozanov 3 szakaszban mélyítette el az információkat: az elsőben, ami egy passzív periódus volt, Corelli (Concerti Grossi), Händel (Vízizene), J. S. Bach (G-dúr fantázia) és Vivaldi (Öt koncert) műveit hallgatták. A másodikban aktívan Beethoven, Csajkovszkij és Mozart műveivel bombázta agyukat, majd újból egy passzív rész következett egy, az első részből választott zenével, ami elmélyítette a tudást.

Ha ismerős, sőt kedvelt vagy harmonikus zenét hallgatunk, akkor több kutatás szerint könnyebben fogunk új információkat megjegyezni, ha azonban érzelmileg erős töltetű zenék szólnak a fülünkbe, átalakulhatnak emlékeink és érzelmeink. A PLOS One és a Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience (CABN) folyóiratokban jelent meg most két tanulmány a zene hatásairól. Az egyik kutatás azt vizsgálta, a zene hogy változtatja meg a tanulás hatékonyságát, a másik azt, hogy hat emlékeinkre – meg tudjuk-e változtatni a hozzájuk kapcsolódó érzelmeket zene segítségével.

Hirdetés

A kísérletben filmzenéket hallgató diákokat vizsgáltak, hogy megtudják, képes-e módosítani az emóciókat a zene az emlékek szintjén. Kiderült, a résztvevők a zene hangulatához illő új érzelmeket építettek be emlékeikbe. És a hatás tartós volt. Egy nappal később, amikor a résztvevők ugyanezeket az emlékeket idézték fel, már zenei kíséret nélkül, érzelmeik megegyeztek az egy nappal korábbiakkal.

A funkcionális mágneses rezonanciás képalkotó vizsgálat kimutatta, a résztvevőknek megváltozott agyi aktivitásuk, erősebb lett a kapocs az érzelemfeldolgozó amigdala és az agy más, memóriával, információk integrálásával kapcsolatos területei […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/09/06/zene-tanulas-memoria-kodaly-modszer-erzelmek/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Amerikai középiskolában fedeztek fel egy 8,7 millió éves fosszíliát

A Los Angeles Times pénteken számolt be arról, hogy kutatók egy középiskolában két olyan helyet …