2024. december 27., péntekMa János napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 444,00 Ft
2024.12.27. János Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 444,00 Ft
Kezdőlap / Sport / Középtávon nem váltotta be a reményeket az MLSZ négymilliárdos programja

Hirdetés

Középtávon nem váltotta be a reményeket az MLSZ négymilliárdos programja

„A nyártól induló bajnokságban a legizgalmasabb változás, hogy ösztönzési rendszerrel próbáljuk elősegíteni a megfontolt mértékű fiatalítást” – nyilatkozta Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke 2022 júniusában a Nemzeti Sport hasábjain. A döntés nem volt előélettől mentes, a sportvezető az elmúlt években többször hangot adott azon véleményének, a klubok többsége visszaél az utóbbi szezonokban elérhetővé vált gazdasági forrásokkal, és rendre „lejárt lemezeket”, olyan viszonylag drága 28-30 év körüli légiósokat szerződtet, akik nívósabb bajnokságokban már megbuktak és csak elveszik a teret a magyar fiatalok elől. 2019-ben az MLSZ éves közgyűlésén egészen odáig ment, hogy kijelentse: „Ezt a hűtlen gazdálkodás kategóriájába sorolnám.

Majdnemhogy büntetőjogi, aki ilyet csinál. Mert nem a saját pénzét költi, tisztelet a kivételnek…”

Hirdetés

Akkor a szövetség a keretek létszámának korlátozását vezette be, azzal a kiegészítéssel, hogy a saját utánpótlásból érkező fiatalokkal korlátlanul bővíthető az öltözői létszám. 2022 nyarán aztán eljött az újabb lépés ideje, visszatért a köznyelvben csak „fiatalszabályként” emlegetett intézmény. A szépen hangzó célokhoz mintegy 4 milliárd forintos büdzsét is társított a honi szövetség: az NB I mind a 12 klubja 325 millió forint plusz forrásért cserébe igyekezhetett a megszabott kritériumok mellett elérni a kitűzött pontszámokat. 

„Azt várjuk el, hogy csapatonként átlagosan négy-öt magyar labdarúgó szerepeltetése mellett legalább egy fiatalt építsenek be.

Ez azt jelenti, hogy két-három tehetséges fiatal legyen a keretben, akik közül a teljes játékidő minimum felében legalább az egyik legyen a pályán. Ez nem nagy elvárás, viszont jelentős előrelépést jelent a fiatalításban. A maximális támogatáshoz elég meccsenként egy félidőn át fiatal magyar játékost szerepeltetni, nem is feltétlenül végig ugyanazt, ha rajtuk kívül is végig van magyar játékos a pályán

– mondta Csányi a sportnapilapban.

Bár a köznyelv és a sportsajtó is szabályként hivatkozott a fiatalok szerepeltetésére, valójában egy ajánlásról, illetve támogatási rendszerről van szó. A 2022–2023-as idény, a szövetség honlapján nyilvánosan elérhető NB I-es kiírásában nem is szerepelt ilyen kitétel. Nem véletlenül: a szövetségnél is támogatási, anyagi információként, így pedig üzleti titokként kezelik a programot. A pontos iránymutatást közvetlenül az élvonalbeli futballkluboknak küldték meg, akik hivatalosan szintén nem adhatták ki azt harmadik fél részére, így sokáig a kritériumrendszernek csak néhány részletét ismerhette meg a nagyérdemű.

A PAFC-nál nevelkedett Komáromi György a 2022–2023-as idény legtöbbet foglalkoztatott U21-es korosztályú játékosai közé tartozott – ma már Szlovéniában légiós

A PAFC-nál nevelkedett Komáromi György a 2022–2023-as idény legtöbbet foglalkoztatott U21-es korosztályú játékosai közé tartozott – ma már Szlovéniában légiós

Fotó: Kovács Tamás / MTI

A hivatalosan is elérhetővé vált információk nagy részét a Fehérvár utánpótlásában dolgozó, korábbi válogatott labdarúgó, Simek Péter egyik M4 Sporton látható szakértői nyilatkozatának köszönhettük: ebből derült ki egyértelműen  a 29 700 pontos célszám, és az is, hogy a 2002 után született magyar fiatalok mellett a magyar állampolgársággal rendelkező többi játékos is gyűjthet pontokat – csak épp az U21-es játékosokért tízszeres szorzó jár. Fontos részletszabály volt, hogy a megszerzett pontok felét fiatal játékosok szerepeltetésével kellett elérni az idényben. További fontos elem pedig, hogy legalább egy fiatalnak a meccsek 50 százalékán ott kell lennie a pályán.

Anno Barczi Róbert,  a Magyar Labdarúgó-szövetség sportigazgatója pozitívnak értékelte az ösztönzőrendszer működését, az első szezon végén a Nemzeti Sportnak bemutatott prezentációjából például kiderült:

amíg a 2021–2022-es évadban 23 291 perc volt az egyenleg, addig az első „fiatalperces” bajnoki évadban már 34 038 percnyi lehetőséget kaptak az ifjabbak. A 2022–2023-as bajnokságban 475,3 perc volt az átlagosan a pályán töltött idő, idén már 533,6 percre nőtt ez a szám.

Szóval akadtak biztató mutatók. Másfél év távlatából pedig eljött annak is az ideje, visszatekintsünk az ajánlás legnagyobb nyerteseire, arra, hogy a 2022–2023-as NB I-es évadban legtöbbet foglalkoztatott 2002 január 1-je után született játékosok hol tartanak jelenleg. Kinek jelentett valódi áttörést a rendszer, és ki az, akit klubja lényegében „kukázott”, amint kiöregedett a támogatott korosztályból…

Az adatbázist az utanpotlassport.hu biztosította.

1. Kállai Kevin (Mezőkövesd) – 2539 perc

Az első „évfolyam” legtöbbet foglalkoztatott játékosa a Mezőkövesd védője, Kállai Kevin volt, akit nem titkoltan, már az ajánlás jegyében igazolt az akkor még NB I-es együttes Szombathelyről. A lehetséges 33 találkozóból 31 mérkőzésen vetették be a matyóföldieknél, az együttesben pedig később is megőrizte alapember státuszát. A 2023–2024-es, végül kiesést hozó szezonban 27-szer lépett pályára, 25-ször volt kezdő az egy idénnyel korábbi 29-hez képest. A miskolci születésű utánpótlás-válogatott bekk a másodosztályba is követte a klubját, noha akadtak pletykák, melyek a DVTK-val boronálták épp össze. Szerződése – sajtóhírek szerint – 2025 nyaráig érvényes. Összességében élt a lehetőséggel, és ha nem is az élvonalban szerepel jelenleg, 22 évesen 62 NB I-es és 70 NB II-es mérkőzéssel a lábában hazai szinten abszolúte meghatározó játékosa lehet a jövőnek.

2. Iyinbor Patrick (Vasas) – 2392 perc

A Ferencvárosnál nevelkedett, a zöld-fehérek felnőttcsapatában bizonyítási lehetőséghez nem jutó Iyinbor esete némileg eltér a többségétől, ugyanis már kis tiniként is kiemelkedő tehetségként tartották számon. Nem véletlen, hogy U16-os válogatott is volt, és az ajánlás bevezetésekor már egy sikeres angyalföldi kölcsönjátékon is túl járt az NB II-ben. A Vasas alighanem marasztalta volna akkor is, ha nincs a fiatalpercekre vonatkozó ajánlás. A 2022–2023-as szezon végén élvonalbeli tagságukat elvesztő piros-kékeknél az NB I-ben is alapember volt, kezdőként 25, összesen 31 bajnokin jutott szóhoz. Nyáron visszatért a Ferencvároshoz, amely ismét kölcsönadta, ezúttal Kecskemétre. A KTE-nél viszont már jóval kevesebb bizonyítási lehetőséget kapott, csupán tízszer kezdett, kiöregedve a támogatott korosztályból mintha fejlődése is megrekedt volna. Idén visszatért a Vasashoz, az NB II-es együttes nyilvánosságra nem hozott összeget fizetett az FTC-nek a még mindig csak 22 éves labdarúgó játékjogáért. A piros-kékeknél alapemberként kezdte a 2024–2025-ös kiírást, de az edzőváltás után Pintér Attilánál kikerült a kezdőből.

3. Hindrich Ottó (Kisvárda) – 2391 perc

A román és magyar állampolgársággal is bíró kapustehetséget több mint 200 ezer euróért vette kölcsön egy szezonra a Kisvárda, Révész Attila sportigazgató pedig egy percig nem csinált titkot abból, hogy a döntésre befektetésként tekintett, a fiatalpercek maximalizálása érdekében. Minden jól is indult, ám egy kisebb sérülés után tavasszal megingott a helye a kezdőben, az utolsó három fordulóban pedig már egy percet sem kapott. Ekkorra a csapat mondjuk teljesítette is a támogatási kritériumokat. Hindrich ahogy jött, olyan gyorsan is került ki a magyar labdarúgás vérkeringéséből, anyacsapatánál, Kolozsváron azóta sem tudta visszaverekedni magát a kezdőbe. Mai szemmel nézve bizarr olvasni az akkoriban, Romániában megjelent cikkeket, melyek egy része arról szólt, a magyar labdarúgás megpróbálja elrabolni a román futball tehetségét… Hindrich ugyan Kisvárdáról egyszer bekerült a román U21-es válogatottba, a felnőttválogatottságtól mindkét nemzet színeiben messze van jelenleg. Vele semmit nem nyert a magyar futball – egyelőre. A válogatott bő kereténél dörömbölő, 2022 nyarán Hindrich szerepeltetése miatt eladott Dombó Dávid pályafutása ellenben megtört a nyáron, a még mindig csak 31 éves hálóőr később a Vasasnál és a ZTE-nél megközelíteni sem tudta kisvárdai formáját, jelenleg csapatot keres.

4. Katona Bálint (KTE) – 1828 perc

Katona Bálint hasonló cipőben jár, mint Iyinbor, sőt, a korosztályból való kiöregedése után is hasonló pályaívet követ. Épp nyáron tért vissza kölcsönbe korábbi kenyéradójához, a fiatalpercekért járó plusz forrásból 2022–2023-ban jelentős részt miatta profitáló Kecskeméthez. Katona 2022 tavaszán már meghatározó játékosnak számított az NB II-ből nagy bravúrral feljutó lila-fehéreknél, így nem volt meglepő, hogy a Ferencváros játékosát újabb kölcsönszezonra marasztalták az Alföldön. Más kérdés, hogy a tárgyalás egy körrel nehezebb volt, épp […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/sport/futball/2024/11/01/fiatalperc-rekorderek-a-2022-2023-as-evfolyam-csanyi-sandor-mlsz-hol-vannak-most/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Hosszabbításban nyert az éllovas otthonában a címvédő

A brassói csapat egymást után második meccsén győzött, a gyergyószentmiklósi alakulat másodszor kapott ki a …