2025. február 5., szerdaMa Ágota napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 406,00 Ft | USD: 390,00 Ft | CHF: 432,00 Ft
2025.02.05. Ágota Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 406,00 Ft | USD: 390,00 Ft | CHF: 432,00 Ft
Kezdőlap / Sport / Az Amerikáig tempózó magyar úszók háromnegyedének nem lesz jobb ideje a tengerentúlon

Hirdetés

Az Amerikáig tempózó magyar úszók háromnegyedének nem lesz jobb ideje a tengerentúlon

Ahhoz nem fér kétség, hogy a most már világbajnok és olimpiai aranyérmes Kós Hubert jó döntést hozott, amikor beállt az Amerikában istenített Bob Bowman tanítványai közé, akik közül a francia Léon Marchand négy győzelemmel parádézott a párizsi olimpián, de hogy a többi „amerikás” magyar mire viszi, arra azért elég nehéz megfontolt és egyértelmű választ adni.

Ezzel párhuzamosan, valamint a számok és az eredmények ismeretében azokat a zuhanyhíradóból származó kósza híreket sem könnyű a helyükön kezelni, amelyek mindezek ellenére rossz fényben tüntetik fel a honi szakembereket.

Mintha a magyar úszóedzők nem rendelkeznének kellő tudással, nem képeznék magukat, és még a szorgalmukkal sem tűnnének ki.

Hirdetés

Pedig az eredményességet aligha lehet hiányolni 2024-ben, amikor az olimpia előtti, igaz, a szokásosnál kisebb mezőnyű belgrádi Európa-bajnokságot 10 arannyal, 9 ezüsttel és 8 bronzzal a magyar éremeső dobta fel, majd bő egy hónappal később a Párizsban begyűjtött hat olimpiai győzelmünknek a felét pedig három úszó, Kós Hubert, Milák Kristóf és Rasovszky Kristóf „termelte ki”.

Árnyalja az idei sikersztori képét, hogy a 21 éves Kóst az olimpia évében Bob Bowman, minden idők legsikeresebb amerikai edzője, a 23-szoros olimpiai aranyérmes Michael Phelps egykori mestere készítette fel. Azt megelőzően viszont Magyarovits Zoltán tízéves szívós munkával hozta fel a magyar úszózseni technikai tudását, fizikai erejét és kitartását olyan szintre, amibe aligha lehetett belekötni, a biztos alapokra remekül lehetett tovább építkezni. Tisztán amerikai sikerről tehát szó sem lehetett akkor, amikor „Hubi” 2023 nyarán, mindössze hét hónappal az edzőváltás után 200 méter háton világbajnok lett Japánban.

Vonzódás Amerikába, ahol nem minden fenékig tejföl

Nem újkeletű dolog, hogy a magyar úszók vonzódnak Amerikához, ott tanulnak és diplomáznak, ösztöndíjas hallgatóként egyetemi csapatuk színeiben versenyeznek. Kovács Ágnes az arizonai, Hosszú Katinka a dél-kaliforniai, Szilágyi Liliána pedig a floridai egyetemre járt, sok mindent megtanultak, de a legnagyobb sportsikereik, olimpiai, illetve ifjúsági olimpiai győzelmeik nem a tengerentúlon eltöltött éveik alatt születtek.

„Amerikás” magyar úszó mostanában is szép számmal akad, köztük világbajnokként és újdonsült olimpiai bajnokként Kós Hubert a tengerentúli egyetemek legértékesebb „igazolása”. Azt viszont csak remélni lehet, hogy hasonló utat bejáró társai, Sárkány Zalán, Ábrahám Lilla Minna, az orosz és örmény felmenőkkel rendelkező, de már Magyarországon született Hambardzumyan Arshak is felszálló pályára kerülnek új környezetükben. Az olimpiai bronzérmes Betlehem Gábor és Fábián Bettina, a párja még csak a beilleszkedésnél tart, Pádár Nikolett, Molnár Dóra és Magda Boldizsár pedig 2025-ben kezd új életet messze Magyarországtól.

Magyarovits Zoltán, Kós Hubert korábbi edzője az Indexnek nyilatkozva azt mondta: „megérti a magyar úszók vonzódását Amerikához, de…”

Ott sem minden fenékig tejföl. Eddigi tapasztalataink szerint a közel száz jegyzett és kevésbé ismert magyar versenyző közül csupán az egynegyedük lett jobb úszó az amerikai egyetemi csapatában, nem csoda, hogy sokan visszavágynak a magyar edzőjükhöz. A megélhetést biztosító ösztöndíjért természetesen mindenkinek keményen meg kell dolgoznia, a lazaság és tanulmányi visszaesés gyorsan megbosszulhatják magukat, erről néhány magyar is mesélhetne. Úszóválogatottjaink eltérő okok miatt pályáztak amerikai egyetemekre, másokat inkább hívtak, mert fantáziát látták bennük, arról viszont még egyszer sem hallottam mostanáig, hogy egy magyar úszó csak azért szőtt volna amerikai álmokat és vette az irányt az ígéret földje felé, mert összerúgta a port az edzőjével, és idehaza nem akadt más segítőtársra.

Az elmondottak után érdemes megismerni egy tavaly ősszel zárult kutatás eredményét, ami rávilágít arra, hogy középiskolai tanulmányaik után a magyar fiatalok egy része miért választja külföldön a továbbtanulás kockázatoktól távolról sem mentes formáját.

Jobb a magyar arány az amerikainál

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/sport/uszas/2024/12/03/uszas-magyar-edzo-magyarovits-zoltan-amerikai-usa-egyetem-osztondij-kos-hubert-gulyas-michelle-hosszu-katinka/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Az osztrák élvonalba igazolt Kleinheisler László

A klub honlapja szerint az 52-szeres válogatott támadó középpályás szerződése a tavaszi szezonra szól. Dieter …