Szikora János 2012 óta vezeti a székesfehérvári Vörösmarty Színházat, 2017-ben újabb öt, 2022-ben pedig újabb három évre kapott megbízást, ami 2025. július 31-én lejár. A Cser-Palkovics András fideszes polgármester által irányított önkormányzat ezért pályázatot írt ki a színház igazgatói posztjára, amelyen Szikora János már nem indul: úgy tudjuk, a város vezetése és a társulat is támogatta a változást, illetve azt, hogy többszereplős megmérettetésen dőljön el az igazgatói szék sorsa.
A Vörösmarty Színház igazgatói munkakörének betöltésére a FEOL híradása szerint heten pályáztak:
- Komáromi György,
- Lőrincz Zsuzsanna,
- Nagy Péter,
- Olt Tamás,
- Romvári Gergely,
- Rozgonyi-Kulcsár Viktória,
- Somogyi Szilárd.
A jelöltek egy része jelenleg is fontos pozíciót tölt be a színházi világban. Olt Tamás színész-rendező a Karinthy Színház ügyvezető igazgatója, amely színházat 2020-ban 300 millió forintnyi állami támogatásból megvásárolt a Vidnyánszky Attila által vezetett Magyar Teátrumi Társaság (MTT). Megkérdeztük Olt Tamást, hogy székesfehérvári győzelme esetén otthagyná-e a Karinthy ügyvezető igazgatói székét, és azt válaszolta: természetesen, hiszen így tisztességes.
A két színház azonban együttműködne, a társulatok és az előadások szintjén is támogatnák egymást. A Karinthynak jelenleg is csupán kilenc társulati tagja van, a repertoáron lévő húsz előadásban összesen 88 művész szerepel, az ilyesfajta vendégjátékok tehát megszokottnak számítanak. Olt Tamás elmondása szerint vezetése alatt a székesfehérvári Vörösmarty Színház a Magyar Teátrumi Társaság többi tagjával is együttműködne.
Menedzser vagy alkotó
A másik érdekes szereplője a történetnek Rozgonyi-Kulcsár Viktória színházi menedzser, a független szcénában emblematikus szerepet játszó budapesti Jurányi Ház alapítója, intézményvezetője, a Füge Egyesület ügyvezető elnöke. Kérdésünkre ő is úgy válaszolt, hogy nem vinné tovább az eddigi vezetői projektjeit. Győzelme esetén az első évadban – amelyet a szokásoknak megfelelően még a leköszönő vezetés rak össze – az ismerkedés mellett arra fordítaná az energiái egy részét, hogy stabilan kiépítse a jelenlegi helyén az utánpótlást, ami az ilyen típusú intézményi modellben elengedhetetlen megújulást is biztosíthatná.
Rozgonyi-Kulcsár Viktória nem alkotóként, hanem menedzserként pályázik, szerinte ez egy ideális megoldás, ezt követi a budapesti Örkény Színház is, ahol Mácsai Pál utódja Gáspár Máté lesz. Rozgonyi-Kulcsárék is olyan koncepcióban gondolkodnak, hogy
az igazgatót művészeti vezető, illetve művészeti tanács segíti:
a művészeti vezető Bodó Viktor színész-rendező lenne, a művészeti tanács tagjai pedig Kovács D. Dániel és Hegymegi Máté (ők a Narratíva Kollektíva alapító-rendezői), Nagy Péter István, a Radnóti Színház rendezője, Miklauzic Bence filmrendező (A zöld sárkány gyermekei) és Sándor Dániel Máté rendező (Budapesti Skizo Csoport), valamint ifj. Vidnyánszky Attila, a Sztalker Csoport egyik korábbi alapítója, aki jelenleg a Vígszínház tagja.
Különböző színházi felfogások
Bodó Viktor a Szputnyik Hajózási Társaság vezetője volt, de játszott a Krétakörben is, 2024-ben pedig elindította a Budapesti Színészképzőt a Jurányi Házban, Rozgonyi-Kulcsár Viktóriával tehát már szorosan együtt dolgoznak. Utóbbi egyébként azt mondta: székesfehérváriként azért indul a Vörösmarty Színház igazgatói székéért, mert a szakmai bakancslistája végén idővel visszatérne a szülővárosába, ahol a tudását kamatoztathatná, és bár tisztában van azzal, hogy Magyarországon alulról építkezve nem lehet igazgatói székbe ülni, a pályázattal szeretné letenni a névjegyét.
Itt kell megemlítenünk Vidovszky Györgyöt, aki ugyan <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!