A Nem az a punk, aki… című punktörténet két kötetéhez elkészült a hanglemezes kiterjesztés is, ami persze a saját lábán is megáll. Léteznek olyan könyvek, amelyekhez CD-ket mellékeltek kísérő ajándékként (például a Pokoli aranykor című plakátokat bemutató képes albumhoz), de vinyl lemezt nem szokás, mert a hagyományos LP-ket a méretük miatt nem lehet összecsomagolni a könyvekkel. A Trottel most megcsinálta, csak éppen külön-külön kell összevásárolni a hozzávalókat.
Persze, előfordult, hogy hagyományos lemezeket adtak olvasnivalókhoz, gondoljunk csak a Kolobok című szovjet gyerekújságra, amelyben voltak papírvékony, kék színű hanglemezek, amiket csak a Gum Áruházban vásárolt lemezjátszón volt érdemes meghallgatni, minden más készüléket hazavágott. De vajon vannak-e olyan magyar könyvek, amelyekhez így vagy úgy, de dukált vinyl lemez?
Logók a szeren
Persze, például a Czobor-Horlai féle angol nyelvkönyvekhez nagylemez, míg Sas József, Józsi, hol vagy? című könyvéhez kislemez dukált. (Az Ottawan Hands Up! című disco slágerének Sas-féle feldolgozása a maga nemében izgalmasabb volt a punkok gagyi átiratainál.) De a Nem az a punk, aki…, Vol.1. Magyar punk 90’s című vinyl album a könyv arculati elemeit felhasználó önálló kiadvány. A borítón egy 1956-os lyukas zászlót látunk, de ezúttal nem maradt üres a lobogó közepe, a koronás címert látjuk benne, az Isten, haza, család szlogennel. Bizonyára utal Arturo Vega az amerikai elnöki pecsétet karikírozó Ramones logóra. Vega azt mondta, hogy mivel Johnny Ramone baseball-fanatikus volt, a sasnak a nyilak helyett baseballütőt adott a karmai közé.
Sose bízz egy punkban!
Ilyen geg nincs a Nem az a punk, aki… coverén, viszont a lemezen található programon igen. Az album hátoldalán található definíció szerint – Hungarian 90’s punk, hardcore compillation – a lemez tartalmaz hardcore-t is, de a nyolc előadó közül csak a Leukémia a HC zenekar. Ők a Trottel kiadásában 1993-ban megjelent lemezükről, a Közel a fejhajlító géphez című albumról adtak két dalt (Haláltánc, Kamion, ha közeleg), ezek a válogatás zeneileg legkomplexebb, legizgalmasabb felvételei, a legprofibbak viszont az Auróra (Viszlát Iván) és a Prosectura (Ha már nem leszek, Nyomok a homokban) dalai, nem véletlen, hogy e három zenekar futott be komolyabb karriert a nyolc előadó közül. Ugyanakkor felmerülhet az a kérdés is, hogy miért nem sikerült jobban megmutatnia magát a többi előadónak is?
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/zene/2025/01/31/stenk-zene-pop-punk-trottel-album/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!