Az 1749. augusztus 28-án Frankfurtban született Johann Wolfgang von Goethe 1832-ben épp a mai napon hunyt el 83 éves korában Weimarban. Ebbe a szép hosszú életbe belefért remekművek írása, csevej Napóleonnal, futás a nők után és tudományos érdeklődés is.
Talán azt sem túlzás kijelenteni, hogy a 18. század két legnagyobb remekműve is az ő nevéhez fűződik: a fiatalok életkedvét lelombozó Werther és a Faust. Persze akkor alkotott Montesquieu, Diderot és Rousseau is, de azért csak Az ifjú Werther szenvedései váltott ki öngyilkossági hullámot, ami mára nevet is kapott a pszichológiában. Ez a Werther-effektus, amikor is egy híres ember médiában közölt öngyilkosságának híre példát mutat (főleg rajongóinak, kor- és nemtársainak).
Ezért az öngyilkosságok híreit nem hozzák általában szalagcímként, ahogy anno a Werthert is betiltották több német városban az öngyilkosságok miatt. Az író viszont versben üzente főhőse szellemén keresztül, hogy ne kövessék példáját. A mű, amit Goethe Charlotte Buffhoz fűződő szerelme ihletett, a német felvilágosodás egyik legismertebb regénye, a sturm und drang mozgalom előfutára, amiben a főszereplő sok olvasó szerint „egy címeres ökör, egy semmirekellő nyavalygó”, aki minden szembejövő nőbe halálosan beleszeret, mintha megrekedt volna a kamaszlétben.
A Faust viszont nem csak a fiatalokat érintette meg. ez Goethe legjelentősebb filozófiai műve, aminek főhőse egy középkori tudós, archetipikus története pedig a megismerésre, tudásra szomjazó ember drámája.
Goethe sok művész kortársától eltérően szerencsés helyzetben volt, hiszen tehetős polgári családba született, anyagi gondokkal, barátjától, Schillertől eltérően sosem kellett küzdenie. Jogi egyetemi tanulmányai mellett kezdett érdeklődni az irodalom iránt és egy rövid jogászi karrier után utazásainak, írásnak és a weimari udvari tanácsosi munkájának szentelte életét.
A weimari herceggel, Károly Ágosttal jó barátságot kötve kezelte az udvar pénzügyeit, az udvari színházat, tudományos és kulturális ügyeket is irányított, de a jénai egyetem működésébe is belefolyhatott, befolyásának köszönhette ottani oktatói munkáját Hegel is. Korának tudósaival állandó levelezésben állt, így lehetett mindig jól értesült az ásványtan, a geológia, a botanika, vagy akár a meteorológia, az optika, a csillagászat és a színelmélet kérdéseiben.
Találkozott Napóleonnal, aki a francia Becsületrenddel tüntette ki, I. Sándor cártól pedig a Szent Anna-rendet vehette át. Legendás barátság fűzte Schillerhez 11 éven át, de soha nem tegeződtek össze. Íróbarátja halála után Goethe a német romantika éllovasa lett. Igazi romantikusként pedig kedvelt passziója volt az utazás gyalog, lóháton vagy lovas kocsin, nem kapkodósan, mert akkor úgy még nem is lehetett, viszont mindent alaposan megfigyelve.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/03/22/goethe-evfordulo-kviz/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!