Mécs Károly 2021-ben, miután megkapta a Kossuth-nagydíjat, azt mondta, hogy utolsó szerepében, Tamási Áron Vitéz lélek című darabjában még színpadra lép, aztán végleg visszavonul. Ambrus szerepében 2013 óta rövidebb-hosszabb megszakításokkal meghívott művészként játszott a Nemzeti Színházban, Vidnyánszky Attila rendezésében láthatta őt a közönség.
A Kossuth-nagydíjról, amikor megtudta, hogy megkapja, az Indexnek azt mondta, hogy Arany János A walesi bárdok című verse jutott az eszébe – „Szó bennszakad, hang fennakad, / Lehelet megszegik.” –, merthogy szerinte ennél nagyobb kulturális díj nem létezik.
Ugyanakkor azt is mondta, hogy ez a boldogság felelősséggel is jár. Így fogalmazott:
Bennem például azonnal átfutott, mi mindent tettem a múltban, amiért most ilyen kitüntető figyelmet, megbecsülést és szeretetet kapok.
Orvos, grafikus, színész
Mécs Károly 1936. január 10-én született Budapesten. Édesanyja tanárnő volt, édesapja a János Kórház főkönyvelője, gazdasági ügyekért felelt. Gyerekként, a szünidők alatt sok időt töltött a kórházban, így a fejében az is megfordult, hogy orvos lesz, de az egyetemre nem vették fel. A tervezőmérnöki pálya is vonzotta, de mérnök se lett belőle. Viszont minden olyan munkát elvállalt, ahol a grafikai készségre szükség volt, így került a Laboratóriumi Felszerelések Gyárának Tömő utcai kísérleti üzemébe is.
Figyelmét azonban emellett mindig is a színjátszáson tartotta, Rózsahegyi Kálmán színiiskoláját látogatta, majd 1961-ben elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskolát. Innentől kezdve a színház volt az élete: Nemzeti Színház, Petőfi Színház, Szegedi Nemzeti Színház, Thália Színház, Művész Színház, Budaörsi Játékszín, Karinthy Színház, Szigligeti Színház, Magyar Állami Operaház. Mivel a német nyelvet irodalmi szinten bírta, kilenc éven át a Deutsche Bühne Ungarn (Szekszárdi Német Színház) vezető színésze is volt.
Jellegzetes orgánuma és kiállása miatt a kamera különösen szerette Mécs Károlyt. Gertler Viktor híres, 1960-ban bemutatott filmjével lett igazán ismert, Noszty Ferit alakította A Noszty fiú esete Tóth Marival című, Mikszáth Kálmán művéből készült szatírában.
Huszár és becsület
Az igazi áttörést azonban az öt évvel később bemutatott A […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!